Path of Light – Hevreh Ensemble i Loli Kantor – koncert i pokaz fotografii w Galerii Las w Muzeum POLIN

2 lipca (poniedziałek), godz. 19.00, Galeria LAS Muzeum POLIN, bilety: 20 zł, KUP BILET >>

Urodzona w Paryżu, wychowana w Izraelu a obecnie mieszkająca w USA fotografka Loli Kantor przez 8 lat dokumentowała swoje podróże po Europie Wschodniej. Powstałe zdjęcia stały się treścią projektu “Beyond the Forest” – Jewish Presence in Eastern Europe 2004- 2012 (Poza lasem – Żydowska obecność w Europie Wschodniej 2004-2012). Fotografie stały się zaś inspiracją dla muzyków z nowojorskiego Hevreh Ensemble. Z ich współpracy powstał multimedialny koncert “Path of Light”, który po raz pierwszy w Warszawie zobaczyć będzie można w Muzeum POLIN.

Ceniona fotografka Loli Kantor urodziła się w Paryżu, wychowała w Izraelu a od lat mieszka w USA. Jej rodzice poznali się zaraz po wojnie w Monachium: ona – żydówka z Bochni, uratowana dzięki fałszywym dokumentom; on – z całej rodziny częstochowskich żydów Zagładę przeżył tylko on. W roku 2004 Loli Kantor postanowiła na własne oczy zobaczyć, skąd jest. Jako wolontariuszka pomagała w dokumentacji zbiorów Muzeum w Płaszowie, by wyruszyć w podróż przez Europę Środkowo-Wschodnią, która trwała blisko dekadę. Fotografka, oprócz własnej historii, poznała też ludzi, którzy starają się wieść i chronić żydowskie życie po holocauście. Zapis tej podróży stał się treścią jej książki fotograficznej „Beyond Forrest”.

Podobne podróże „do kraju przodków” odbywa co roku wielu Żydów z całego świata. Niektórzy przyjeżdżają tu zobaczyć dom, podwórko, ulice, po których chodzili ich dziadkowie. Podróże te częstą nie są łatwe, a szukanie śladów zamienia się w refleksję nad tym czego nie widać, co nie ocalało, czego niemal nie da się rozpoznać. Taką podróż odbyli też muzycy nowojorskiej grupy The Hevreh Ensemble.

Zespół założyła oboistka Judith Dansker. W jego składzie wirtuozi instrumentów dętych związani z The Juilliard School of Music, Manhattan School of Music, Hofstra University a także The Blossom Music Festival. The Hevreh Ensemble występował m.in. w Lincoln Center, Carnegie Hall, w Bibliotece Kongresu czy w Synagodze Hiszpańskiej w czeskiej Pradze. Ich płyty ukazywały się nakładem Opus One, CRI Records and Gasparo Records.                                                                                                 

W poniedziałek 2 lipca w Muzeum POLIN The Hevreh Ensemble wykona suitę Jeffa Adlera “Path of Light”. Trzyczęściowy utwór powstał z inspiracji fotografiami Loli Kantor. Pierwsza – zatytułowana Galicja – przywołuje wizerunki duchów ofiar Holokaustu. Utwór powstał po koncercie Hevreh Ensemble w Żydowskim Muzeum Galicji w Krakowie w roku 2010. Część druga – A Thousand Questions (Tysiące pytań) – bada duchowość zdziesiątkowanej populacji która obecnie odradza się w Europie Wschodniej. W obu częściach, podobnie jak w trzeciej, wykorzystane jest brzmienie fletu rdzennych mieszkańców Ameryki. Ilustruje to uniwersalność wielkich wyzwań i tragedii, które były i nadal są udziałem przedstawicieli różnych kultur. Muzyce towarzyszyć będzie projekcja zdjęć Loli Kantor.

Program koncertu uzupełnią utwory z repertuaru Hevreh Ensemble: A Peaceful Prayer for a Prayful Peace;  Lost Tribes i Dance of the Sheydim. Po koncercie rozmowę z artystami poprowadzi Kajetan Prochyra.

Przy okazji koncertu będzie można także nabyć album „Beyond the Forest – Jewish Presence in Eastern Europe 2004- 2012”.

Posted by wk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *