Muzeum Narodowe w Warszawie dostępne on-line!

OGLĄDAJ NAS W DOMU!
Chciałeś nas odwiedzić, ale nie zdążyłeś przed zamknięciem MNW z powodu kwarantanny? Marzyłeś w dzieciństwie, by zostać odkrywcą tajemnic przeszłości, ale życie zdecydowało inaczej? Zawsze chciałeś malować i szukasz inspiracji? Zamknięty w domu śnisz o podróżach w dalekie strony, tęsknisz za widokami? Nic straconego! Wykorzystaj w pełni czas kwarantanny, odkrywaj bogactwo zbiorów MNW w ogólnodostępnych serwisach on-line!

MNW pozostaje zamknięte dla zwiedzających, ale w świecie wirtualnym nadal prezentuje bogactwo sztuki europejskiej (w tym polskiej) i orientalnej, od starożytności po czasy współczesne. On-line można zobaczyć zarówno dzieła eksponowane na co dzień w galeriach, jak i te z muzealnych magazynów. Zachęcamy do obserwowania profilu muzeum na Facebooku, do korzystania z Instagrama, Twittera oraz serwisu YouTube. Dodatkowo, w ogólnodostępnym portalu Cyfrowe MNW, zgromadzono ponad 46 tysięcy fotografii zabytków ze wszystkich muzealnych kolekcji. Muzeum ma również swój profil w Google Arts and Culture, który oferuje możliwość wirtualnego spaceru po kilku wystawach tematycznych. Zbiory MNW udostępniono także w serwisach Wikimedia Commons oraz Europeana, największym repozytorium dziedzictwa kulturowego Starego Kontynentu. MNW zachęca również do korzystania z wybranych, archiwalnych nagrań wykładów z historii sztuki. Dostępne są m.in. w serwisie Wszechnica oraz YouTube.

Do domowej aktywności i obserwowania swoich profili w mediach społecznościowych zapraszają wszystkie oddziały MNW. O historii zapisanej na XVIII-wiecznych mapach, o zdobieniach fasad, Ignacym Janie Paderewskim i dziejach rodu Bielińskich opowiadać będzie Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim. Oddział będzie również zapraszał do wykonywania w domu prac plastycznych na wskazany temat. Muzeum w Nieborowie i Arkadii zaproponuje edukacyjne quizy dla dzieci, opowieści o swoich najciekawszych zabytkach oraz zaprezentuje krótkie animacje o wnętrzach pałacu. Muzeum Plakatu w Wilanowie również przybliży publiczności własne zbiory w cyklu 123… polskie plakaty współczesne, które warto zapamiętać w polskiej i angielskiej wersji językowej. Obok ciekawostek o swojej kolekcji Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni zaproponuje karty pracy, dzięki którym będzie można poznać historię pałacu i parku oraz zapoznać się z tajnikami rzeźbiarskiego rzemiosła.

fot. Materiały organizatora

Wspieramy akcję #zostanwdomu
Na co dzień pracownicy MNW pieczołowicie troszczą się o zbiory placówki. Dbają o ich bezpieczeństwo, sprawdzają temperaturę i wilgotność powietrza w pomieszczeniach, w których przechowywane są dzieła sztuki, badają natężenie światła, usuwają uszkodzenia powstałe na obiektach. W muzeum wszyscy dobrze znają wagę i znaczenie, pozornie nieistotnych, szczegółów. Dlatego w większości pracujemy zdalnie, a prace wymagające fizycznej obecności ograniczono w muzeum do minimum związanego z zapewnieniem bezpieczeństwa dziełom sztuki. Zostajemy w domach!

Posted by wk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *