Znaki zodiaku – koncert piosenek do tekstów Jacka Kaczmarskiego

Znaki zodiaku – koncert piosenek do tekstów Jacka Kaczmarskiego odbędzie się 5 marca o godz. 19:00 w Służewskim Domu Kultury.  Spektakl muzyczny składa się z piosenek do tekstów Jacka Kaczmarskiego z programu “Mój zodiak” i muzyki Zbigniewa Łapińskiego oraz felietonów/opowiastek Zbigniewa Łapińskiego, stanowiących rodzaj osobistego, filozoficznego komentarza Kompozytora do współczesnej rzeczywistości, relacji międzyludzkich, mechanizmów, rządzących światem.

Teksty do “Znaków Zodiaku” powstały jeszcze w latach 80. XX wieku. Na początku lat 90. XX wieku, po powrocie Jacka Kaczmarskiego do Polski, Poeta podczas wzmożonej współpracy ze Zbigniewem Łapińskim nad kolejnymi trasami koncertowymi (“LIVE”, “Mury w Muzeum Raju”, “Wojna Postu z Karnawałem” ) zainteresował Zbigniewa Łapińskiego właśnie tekstami “Znaków Zodiaku”. Wtedy też powstało 7 kompozycji do siedmiu wybranych wierszy, natomiast kolejne cztery powstały już po zakończeniu współpracy z Jackiem Kaczmarskim.

W spektaklu dopełnieniem refleksji nad ludzkimi charakterami, zawartej w tekstach Jacka Kaczmarskiego są felietony/opowiastki, które podczas spektaklu przeczyta Marian Opania. Dotykają one ważnych kwestii: relacji człowieka z Bogiem, człowieka ze społeczeństwem, funkcjonowania sztuki we współczesnym świecie.

Zbigniew Łapiński swoje opowiastki napisał z dużą swobodą dygresji i poczuciem inteligentnego humoru, powodując w odbiorcach konieczność zatrzymania się w biegu, otrząśnięcia się z takiego współczesnego amoku, który w zasadzie może jedynie doprowadzić do odnalezienie pozornego sensu życia i pozornego spełnienia.

Posted by wk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *