Galeria Zachęta to wyjątkowe miejsce, które przyciąga do swojego wnętrza kolejne pokolenia Warszawiaków. To historyczny budynek, w którym wystawiane były prace najwybitniejszych polskich twórców
Narodowa Galeria Sztuki Zachęta istnieje w Warszawie już od ponad 120 lat. W jej pięknym gmachu w stylu renesansowym, projektu Stefana Szyllera, organizowane były i nadal są, różnego rodzaju wystawy zarówno znanych, jak i debiutujących twórców. Z działalnością Galerii w okresie przedwojennym ściśle związane był Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych, które zajmowało się organizowaniem wystaw, zakupem dzieł sztuki, a także wspieraniem młodych artystów. Gmach Zachęty przetrwał okres wojny bez szwanku. Zbiory zostały wywiezione przez okupanta do Muzeum Narodowego.
Po II wojnie światowej działalność Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych przejęło nowopowstałe Centralne Biuro Wystaw Artystycznych. W 1994 roku w jego miejsce powołana została Zachęta Państwowa Galeria Sztuki, przemianowana w 2003 roku na Zachętę Narodową Galerię Sztuki. W budynku jest przechowywana kolekcja stała. W jej skład wchodzą dzieła współczesnej sztuki polskiej z obszaru malarstwa, rzeźby, fotografii, instalacji. a nawet kinematografii. Zbiory te nie są jednak dostępne w Zachęcie w postaci stałej ekspozycji. Sale Galerii wypełniają zazwyczaj wystawy czasowe.
Zachęta zajmuje się również działalnością edukacyjną, prowadząc bibliotekę i dział dokumentacji. Można w nich znaleźć katalogi, zawierające informacje o artystach tworzących w Polsce i za granicą, spisy ich dzieł oraz wystaw, publikacje na temat sztuki, a także różnego rodzaju czasopisma związane z tą tematyką. Galeria Zachęta mieści również w swoim budynku Księgarnię Artystyczną, zawierającą polskie i zagraniczne wydawnictwa o sztuce.
Galeria Zachęta – miejsce ekspozycji dzieł wybitnych polskich twórców
Narodowa Galeria Zachęta gościła wielu wybitnych twórców polskiej i światowej sceny artystycznej. Warto wymienić choćby kilka szczególnych nazwisk i charakterystycznych wystaw. Na pewno należy wspomnieć Jana Matejkę, którego Bitwa pod Grunwaldem była wielokrotnie eksponowana w Zachęcie. Gościły tam również różnorodne prace Stanisława Wyspiańskiego, najważniejszego artysty Młodej Polski. Wybitny malarz realista, znany ze swoich pejzaży i scen rodzajowych, Józef Chełmoński także wystawiał w tym miejscu swoje obrazy. Podobnie było z Leonem Wyczółkowskim, mistrzem polskiego impresjonizmu czy też z Józefem Pankiewiczem, tworzącym w tym samym nurcie malarstwa. Trzeba również wspomnieć o Oldze Boznańskiej, Ferdynandzie Ruszczycu, Edwardzie Dwurniku czy o Jerzym Nowosielskim.
W pamięci wielu Warszawiaków pozostała na pewno wystawa Tadeusza Kantora. Jego nowatorskie podejście do teatru i sztuki performance znalazło odzwierciedlenie w prezentowanych w Zachęcie jego pracach. Z dziedziny rzeźby należy wymienić wystawy prac Xawerego Dunikowskiego czy też Magdaleny Abakanowicz. Sprawdzając w internecie najnowszą ofertę wystawową Galerii Zachęta, warto przy okazji zajrzeć do wyników rozgrywek sportowych, gdzie znajdują się legalni bukmacherzy w Polsce.
Galeria Zachęta odgrywała i nadal odgrywa istotną rolę w prezentowaniu najważniejszych zjawisk artystycznych. Lista wybitnych twórców, którzy tam wystawiali, jest bardzo długa i obejmuje niemal wszystkie znaczące nazwiska w historii polskiej sztuki.