XIII Koncert Noworoczny

Mazowiecki Teatr Muzyczny imienia Jana Kiepury w Warszawie tradycyjnie, już trzynasty raz powita Nowy Rok koncertem w Filharmonii Narodowej w Warszawie 1 stycznia o godz. 18:00. Gwiazdą XIII Koncertu Noworocznego, w czasie którego usłyszą Państwo najsłynniejsze arie operowe oraz przeboje operetkowe i musicalowe będzie światowej sławy śpiewak operowy Jose Cura.
Wraz z argentyńskim tenorem, na scenie wystąpią znakomici soliści: Aleksandra Kubas-Kruk (sopran), Iryna Zhytynska (mezzosopran) oraz Wojciech Gierlach (bas). Czworgu Artystów towarzyszyć będzie orkiestra symfoniczna pod dyrekcją Maestro Mario De Rose. 

Koncerty Noworoczne są najbardziej rozpoznawalnymi i lubianymi przez Publiczność wydarzeniami, organizowanymi przez Mazowiecki Teatr Muzyczny imienia Jana Kiepury w Warszawie. Zarazem są jedynym tak prestiżowym koncertem w Warszawie, nawiązując do słynnych wiedeńskich Koncertów Noworocznych.
Ubiegłoroczny XII Koncert Noworoczny cieszył się dużym zainteresowaniem Słuchaczy i Widzów. Po jego zakończeniu otrzymaliśmy od Państwa wiele ciepłych słów. Mazowiecki Teatr Muzyczny i Koncert Noworoczny jako projekt wciąż się rozwija. W tym roku zaprosiliśmy więc do Warszawy gwiazdę światowego formatu!
Wierzymy, że dzięki rozpoczęciu Nowego Roku 2018 wspólnie z nami oraz znakomitymi solistami „trzynastka” będzie dla Państwa i dla naszego Teatru dobrą wróżbą na kolejne dwanaście miesięcy wspólnych przeżyć artystycznych.

 

JOSÉ CURA

Po zakończeniu studiów na Wydziale Kompozycji i Dyrygentury w swoim rodzinnym mieście Rosario, José Cura przeniósł się do Buenos Aires w 1984 roku, aby doskonalić swoje umiejętności. Aby zgłębić tajniki wiedzy w zakresie występów scenicznych, w latach 1984-1998 pracował w jednym z profesjonalnych chórów w Teatro Colón, gdzie jego głos rozwinął się w jego charakterystyczny śmiały i jasny tenor z odcieniami ciemnego barytonu, które doprowadziły go do międzynarodowej sławy.

W 1999 roku, José Cura wznowił karierę dyrygencką, współpracując z najlepszymi orkiestrami, takimi jak London Philharmonia, London Symphony, Vienna Philharmonic, Sinfonia Varsovia, Toscanini Orchestra oraz Hungarian Philharmonic, pracując m.in. przy operach i symfoniach, wywołując tym samym zachwyt wśród publiczności występując zarówno na podsceniu jak i na scenie.
W 2007 r. odbyła się premiera produkcji La Commedia è finita: kreatywne wyobrażenie Pagliacci połączone z tańcem i pantomimą, napisane i reżyserowane przez José Cura. Był to początek jego kariery jako reżysera i scenarzysty. W 2010 roku zaaranżował, wyreżyserował i zagrał w Saint-Saëns Samson et Dalila w Badisches Staatstheater, tworząc innowacyjne, nowoczesne podejście do klasyki. Produkcja jest dostępna na DVD. W 2012 roku, jednogłośny aplauz zarówno ze strony publiczności, jak i krytyków dla jego produkcji La Rondine w Opéra de Nancy i Cavalleria Rusticana oraz Pagliacci w Opéra Royal de Wallonie, , przypieczętowały jego pozycję wybitnego reżysera. W 2013 r. jego produkcja Otello w Teatro Colón w Buenos Aires, w drodze międzynarodowego głosowania została okrzyknięta jedną z najbardziej udanych produkcji roku 2012. Jego spektakl ” A Scandinavian bohème” (2015), nową wersję produkcji La Boheme Pucciniego dla Royal Swedish Opera uznano zarówno przez prasę, jak i publiczność za jedną najbardziej udanych produkcji słynnej i renomowanej Opery. Niedawno, jesienią 2016 roku, jego produkcja Turandot w Opéra Royal de Wallonie, spotkała się z ogromnym uznaniem krytyków.

Rok 2014 to powrót José Cura do działalności kompozytora: w listopadzie, w South Bohemian Opera (Czechy), zadebiutował swoją Stabat Mater, napisaną w 1989. W Wielkanoc 2015, po powrocie jako Don José do La Scali, w Teatro Massimo di Catania odbyła się światowa premiera Magnificat, napisana w 1988 roku.
W maju 2015 roku Maestro Cura został mianowany “Artystą Rezydentem” w Praskiej Orkiestrze Symfonicznej. W ramach swojej współpracy z prestiżowym czeskim zespołem, będzie nie tylko kierować dwoma koncertami symfonicznymi w sezonie, ale również wystawi kilka swoich produkcji. W 2016 roku, czeską premierę miała produkcja Magnificat ,w marcu 2017 roku odbyła się światowa premiera jego oratorium Ecce Homo, natomiast we wrześniu 2017 r., światowej premierze jego dzieła “Modus” towarzyszyła światowa premiera symfonicznej wersji słynnej Misa Criolla i Navidad Nuestra Ariela Ramireza, przygotowanej przez José Curę na prośbę autora.
W dniu 6 czerwca 2015 r., decyzją Senatu Argentyny José Cura został uhonorowany nagrodą Domingo Faustino Sarmiento za osiągnięcia w dziedzinie edukacji i kultury.

Posted by wk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *