Warszawski Festiwal Filmów Koreańskich

5. Warszawski Festiwal Filmów Koreańskich potrwa w dniach 24-29 października! Zanim jednak gorączka K-movies ogarnie Warszawę – garść podstawowych informacji praktycznych, czyli goście specjalni, bilety i program tegorocznej edycji.

Goście specjalni
W podróży po południowokoreańskim kinie warszawskiej widowni towarzyszyć będą wyjątkowi goście — twórcy prezentowanych filmów oraz krytycy filmowi.
● 26 października o godz. 20:30 w Kinotece odbędzie się spotkanie z Lee Jihyoung oraz Kim Sol — reżyserkami pokazywanego w sekcji „Nowe twarze” filmu Rozbita noc. Jest to opowiedziana z perspektywy dziecka historia rodziny, która musi zmierzyć się z sytuacją kryzysową. Obraz miał premierę na tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Jeonju, gdzie zdobył Grand Prix. Prezentowany był także na prestiżowym festiwalu w San Sebastian. Spotkanie z reżyserkami poprowadzi Marcin Krasnowolski – dziennikarz i filmoznawca.

● 27 października o godz. 16:40 w Kinotece odbędzie się seminarium z Kim Young-jinem – profesorem Uniwersytetu Myongji w Seulu, jednym z najważniejszych krytyków południowokoreańskich, głównym selekcjonerem Jeonju Film Festival. Seminarium poświęcone będzie twórczości Lee Chang-donga, którego retrospektywa jest jednym z wydarzeń Festiwalu. Poprowadzi je Miłosz Stelmach – krytyk filmowy, redaktor naczelny czasopisma „Ekrany”.

fot. Materiały organizatora

Program Festiwalu
Tegoroczny program Warszawskiego Festiwalu Filmów Koreańskich stawia na różnorodność. Od kina arthouse’owego po gatunkowe, od rozrywki po kino społecznie zaangażowane, od debiutantów po mistrzów, od fabuł po dokument.

Filmem otwarcia Festiwalu będzie Parasite (reż. Bang Joon-ho) – zdobywca tegorocznej Złotej Palmy w Cannes. To historia pełna humoru, zwrotów akcji i żonglerki gatunkami. Doskonale łącząca kinematograficzny artyzm, gorzką diagnozę społeczną i komercyjny sukces. W sekcji „Koreańskie hity” zaprezentowany zostanie także Gangster, glina i diabeł (reż. Won-Tae Lee) brawurowe kino akcji pełnymi garściami czerpiące z tradycji sag gangsterskich i opowieści o seryjnych mordercach. W zaledwie czterech dni od premiery film obejrzało ponad milion osób w samej Korei Południowej.

Sekcja „Nowe twarze” udowadnia, że kinematografia koreańska to także mocne, wyczulone na problemy społeczne oraz niezwykle intymne filmowe dramaty. W programie znajdziemy debiuty czterech młodych reżyserek – utalentowanych i zdobywających uznanie rodzimej i międzynarodowej krytyki. W sekcji m.in. Gniazdo kolibra (reż. Kim Bo-ry) – zdobywca Kryształowego Niedźwiedzia – nagrody Międzynarodowego Jury Generacji 14plus, na tegorocznym festiwalu w Berlinie, a także Rozbita noc (reż. Kim Sol, Lee Jihyoung), o którym reżyserki osobiście opowiedzą widzom festiwalu.

Na widzów czeka również spotkanie z klasykami kinematografii koreańskiej. Zobaczymy pierwszą w Europie Środkowo-Wschodniej retrospektywę Lee Chang-donga – mistrza kina światowego formatu, reżysera wielokrotnie nagradzanego w Cannes czy Wenecji oraz Zbłąkaną kulę (reż. Yoo Hyun-moka) z 1961 r. – film uznany za jeden z najlepszych filmów w historii koreańskiej kinematografii.

5. Warszawski Festiwal Filmów Koreańskich uświetni także pokaz specjalny filmu Dzieci wysłane do Polski (reż. Choo Sang-mi). Dokument ten pokazany zostanie z okazji 30-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Koreą Południową a Polską. Film przedstawia niezwykle poruszającą historię sierot z Korei Północnej, które w latach 50., zostały wysłane do Polski.

Bilety na poszczególne seanse Festiwalu w cenie 15 zł dostępne są w kasach Kinoteki oraz online (pod adresem: XXXX). Organizatorzy 5. Warszawskiego Festiwalu Filmów Koreańskich oferują także karnety festiwalowe w cenie 120 zł. Karnet upoważnia do obejrzenia 10 filmów z programu Festiwalu. Zakupu karnetu można dokonać w kasach Kinoteki oraz online.

Posted by wk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *