Świat jest teatrem – obchody Międzynarodowego Dnia Teatru

Międzynarodowy Dzień Teatru to święto uchwalone w 1961 roku podczas 9. światowego kongresu Międzynarodowego Instytutu Teatralnego na pamiątkę otwarcia Teatru Narodów (Theatre of Nations) w Paryżu – 27 marca 1957 roku. Również Warszawa włącza się w obchody tego święta.

Międzynarodowy Dzień Teatru skłania do refleksji nad rolą w szeroko pojętej kulturze sztuki teatru i teatrów-instytucji. Dzisiejszy teatr winien operować językiem współczesności, w tym także językiem nowych mediów oddającym rytm i tempo życia. Tę przewagę ma jednak teatr nad nowoczesnymi formami kreacji i komunikacji, że – w porównaniu z nimi – ciągle może operować frazą pełniejszą, bogatszą, gdzie ciągle jest miejsce na zatrzymaną myśl, a nawet ciszę. Wolność twórcza ludzi teatru ma prawo korzystać, zależnie od zamierzonego przesłania, z różnorodnych środków wyrazu. – napisała w liście do warszawskiego środowiska teatralnego Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent stolicy.

Obchody Światowych Dni Teatru mają na celu promocję i międzynarodową wymię informacji na temat teatru, pobudzenia kreacji i zwiększenia współpracy ludzi teatru; uświadomienia opinii publicznej wagi sztuki i artystycznej kreacji w życiu codziennym, w celu wzmocnienia przyjaźni i więzi międzyludzkich.

dotknij-teatru-baner-300x300-2

Wydarzenia w Warszawie w ramach Międzynarodowego Dnia Teatru 2016

TR Warszawa
TR Warszawa zaprasza na specjalny pokaz spektaklu “Holzwege” w reż. Katarzyny Kalwat. Bilety na hasło “Dotknij teatru” kosztują 30 zł. Po spektaklu 3 kwietnia odbędzie się otwarte spotkanie z twórcami spektaklu.

Teatr Powszechny
30 i 31 marca w Teatrze zaprezentowany zostanie spektakl Teatru Montownia – Quo Vadis. Po spektaklu 31 marca odbędzie się spotkanie z aktorami. 1 kwietnia o godz. 17.00 odbędą się warsztaty majsterkowo-ogrodnicze w ramach Ogrodu Powszechnego.

Teatr Ochoty

1, 2 i 3 kwietnia udostępniona będzie także pula darmowych wejściówek na spektakl „Burza” w reżyserii Igora Gorzkowskiego grany w Teatrze Soho na Mińskiej 25.

Teatr Żydowski
1, 2 i 3 kwietnia Teatr zaprasza na spektakl „Dybuk”. Bilety będą dostępne w cenie ulgowej na hasło „Dotknij Teatru”.

Teatr Rampa
Teatr Rampa zaprasza na musical familijny „O dwóch takich co ukradli księżyc” w reż. Cezarego Domagały, 2 kwietnia, w sobotę o godzinie 16.00. Na hasło “Dotknij teatru Rampa” oferuje bilety w specjalnej cenie.

Teatr Współczesny
Teatr proponuje bilety ulgowe na 3 kwietnia, na najnowszy spektakl “Kamień” Mariusa von Mayenburga w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego. Bilety ulgowe dostępne są tylko w sprzedaży stacjonarnej w kasie, na hasło “Dotknij Teatru”.

Teatr Syrena
2 kwietnia o godz. 11.00 Teatr zaprasza na „Warsztat małego aktora”, dzięki którym uczestnicy dowiedzą się jak wydobywać z siebie głos, być słyszalnymi i zrozumiałymi. Nauczą się czym jest dykcja i emisja głosu. Zaprezentowane zostaną proste, zabawne i bardzo przydatne ćwiczenia, które zostaną wykorzystane w pierwszych etiudach.

Teatr Baj
Teatr Baj zaprasza na: Spotkanie za kulisami – 2 kwietnia o godz. 12:30. Uczestnicy będą odkrywać tajemnice teatralnej sceny, maszynerii scenicznej, poznają teatralne zwyczaje oraz pracę osób, które podczas spektaklu ukryte są za kulisami. Będą mogli także przez chwilę stać się aktorami.

Teatr Lalek Guliwer
Teatr Guliwer zaprasza widzów na spektakl “O raju! Czyli o tym, co było, kiedy nic nie było” w niedzielę 3 kwietnia o godz. 13:00. Po spektaklu odbędzie się 20 minutowe spotkanie z aktorami. Na spektakl przygotowano 30 bezpłatnych wejściówek.

 

 

Posted by wk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *