SPOTKANIE Z HANNĄ KRALL pt. Wsłuchać się w rytm świata

Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie 29 czerwca o godz. 18:00, zaprasza na SPOTKANIE Z HANNĄ KRALL pt. Wsłuchać się w rytm świata.

fot. Marek Obara
fot. Marek Obara

 

Spotkanie z Hanną Krall, wybitną polską reporterką,  odbędzie się w ramach cyklu “Światło literatury”. Rozmowę z autorką poprowadzi jej uczeń – reporter i eseista, Mariusz Szczygieł (dyskusja będzie dotyczyła nie tylko zależności między reportażem i literaturą a życiem).

Fragmenty wybranych utworów, we własnej interpretacji, przedstawi Maja Ostaszewska. O literackich walorach twórczości Hanny Krall opowie Bogusław Wróblewski.

Literatura faktu i literatura piękna (inaczej: fikcjonalna) to na pierwszy rzut oka zjawiska nieporównywalne. Pisarz-reporter chce być niemal przeźroczystym medium, przez które prześwieca struktura obiektywnie istniejącego świata, podczas gdy świat pisarza-artysty (pisarza-kreacjonisty) wydaje się skrajnie subiektywny. Jednak w przypadku Hanny Krall nie jest to takie oczywiste. Niektóre zabiegi formalne, stosowane przez nią przy reporterskiej rekonstrukcji świata, są podobne do metod praktykowanych przez twórców dzieł fikcjonalnych.

Sposób podejścia Hanny Krall do materii reportażowej sprawia, że jej dzieła – pozostające zawsze w zgodzie z dostępną człowiekowi prawdą o świecie – przekraczają jednocześnie granice reportażu, noszą wyraźne znamiona artyzmu.

 

 

Posted by wk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *