Sława Przybylska – Pamiętasz była jesień

5 października w kawiarni Kalinowe Serce o godz. 19:30 odbędzie się recital legendy polskiej piosenki Sławy Przybylskiej.

W trakcie studiów czynnie występowała z kabaretem klubu studenckiego Stodoła w Warszawie. W 1957 r.zwyciężyła w konkursie dla piosenkarzy amatorów prowadzonym przez Polskie Radio oraz w podobnym konkursie organizowanym przez Telewizję Polską. Rok później zdobyła sławę, dzięki piosence “Pamiętasz, była jesień”, skomponowanej przez Lucjana Kaszyckiego do filmu “Pożegnania”. W latach 1957-1960 piosenki Przybylskiej pojawiały się w filmach: “Popiół i diament”, “Zezowate szczęście”, “Niewinni czarodzieje”, “Pożegnania”, “Rozstanie”. W roku 1960 wystąpiła jako pierwsza polska piosenkarka z własnym recitalem.

W późniejszym czasie dokonywała licznych nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji Polskiej oraz stacji telewizyjnych w Moskwie, Pradze, Tbilisi, Bratysławie, Nowym Jorku, koncertowała bodaj we wszystkich krajach Europy. Na przestrzeni lat 1974-1987 współpracowała z Teatrem “Stara Prochownia”, była aktorką i piosenkarką “Teatru na Targówku” w Warszawie. Zagrała w wielu spektaklach teatralnych, m.in.: “Toast weselny”, “Bukiecik alpejskich fiołków”, “Ballada o miłości zagrożonej”, występowała również u boku polskich Żydów. W 1992 roku występowała na berlińskim festiwalu “Kobieta w pieśniach żydowskich”. 40-lecie swojej pracy artystycznej Sława obchodziła w roku 1997, w którym zaprzestała wieloletniej działalności estradowej, wieńcząc ją jubileuszowym pożegnalnym koncertem w Warszawie.

W 2001 roku ukazała się obszerna i bogato ilustrowana biografia artystki pod tytułem: “Oblicza Sławy” autorstwa Róży Jaśkowskiej i Jana Krzyżanowskiego. W roku 2007 Sława Przybylska obchodziła 50-lecie twórczości, w związku z tym wznowiła działalność. Mieszka w Otwocku wraz z mężem Janem Krzyżanowskim, literatem i publicystą. Wspólnie organizują literackie spotkania dla miłośników poezji. Została odznaczona przez Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Bilety w cenie 80 zł

Posted by wk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *