Pierwsza próba „Bitwy o tron”. Teatr Syrena przygotowuje autorski musical

W najnowszej produkcji Syreny o uznanie widowni zabiegać będzie ośmiu polskich królów elekcyjnych, każdy ze swoją przebojową piosenką. – To będzie wielki show, półtorej godziny koncertu, któremu zdecydowanie bliżej do konwencji Eurowizji niż do edukacyjnego przedstawienia. A wiedzę o historii Polski będziemy przemycać w lekki, zabawny sposób – zapowiada reżyser.

„Bitwa o tron. Królewski talent show” to autorska produkcja Syreny. Za libretto i reżyserię odpowiada Jacek Mikołajczyk, zastępca dyrektora teatru ds. artystycznych, a kompozytorem musicalu jest kierownik muzyczny Syreny Tomasz Filipczak. W obsadzie znaleźli się aktorzy i aktorki z zespołu teatru oraz ściśle z nim współpracujący. Pierwsza próba spektaklu odbyła się we wtorek, 26 stycznia, a premiera jest planowana na 20 marca.

Musical o wybranych królach elekcyjnych będzie utrzymany w konwencji popowego muzycznego talent show. Jego bohaterowie zaprezentują się w przebojach utrzymanych w stylistykach charakterystycznych dla krajów, z których pochodzą. I tak Zygmunt III, wywodzący się ze szwedzkiej dynastii Wazów, zaśpiewa piosenkę nawiązującą do estetyki Abby, z kolei August Mocny połączy w jednym utworze metalowe brzmienia bliskie zespołowi Rammstein oraz mozartowską arię. Jurorkami show będą cztery cudzoziemki – żony, siostry i kochanki polskich władców, a zmagania królów poprowadzą dwaj księża – to nawiązanie do epoki elekcyjnej, kiedy przedstawiciele stanu duchownego byli głównymi komentatorami życia publicznego Rzeczpospolitej.

fot. Materiały organizatora

Jacek Mikołajczyk wyreżyserował w Syrenie już kilka musicali (m.in. „Rodzina Addamsów”, „Next to normal” oraz „Rock of Ages”), tym razem jednak zadebiutuje jako autor libretta.
– Zaczęło się od mojej fascynacji dynastią Wazów. Potem w głowie pojawił mi się pomysł innego spojrzenia na królów: odkurzenia ich, pokazania, że to pełnokrwiste postaci, często kontrowersyjne, zaskakujące i – czego już pewnie nie pamiętamy ze szkoły – bardzo ciekawe! – opowiada Jacek Mikołajczyk.

Niebanalna opowieść o historii to jedno z ważniejszych zjawisk współczesnego światowego musicalu. Trend wyznaczyli Amerykanie, którzy o Alexandrze Hamiltonie, jednym z ojców-założycieli, opowiadają w musicalu utrzymanym w stylistyce rapu, oraz Brytyjczycy przedstawiający sześć żon Henryka VIII jako diwy muzyki disco.  

– Temat królów elekcyjnych od razu skojarzył mi się z konwencją talent show. W końcu elekcja to wybory, a więc widowisko, pojedynek, walka o głosy, słowem – wielkie przedstawienie – tłumaczy reżyser. I zapewnia: – Szykujemy spektakl, na którym będzie się bawić i dorosła, i młodzieżowa widownia. Znajomość historii nie będzie wymagana, przez jej meandry sprawnie przeprowadzą widzów postaci czterech cudzoziemskich partnerek królów.

Kompozytorem musicalu jest kierownik muzyczny Syreny Tomasz Filipczak, a królów i królowe ubierze znany stylista Tomasz Jacyków, który odpowiadał za kostiumy m.in. do musicalu „Rock of Ages”. W gronie realizatorów znalazł się również hiszpański choreograf  Santi Bello oraz debiutujący w Polsce młody brytyjski scenograf Jake Smart.

Twórcy musicalu
Libretto i reżyseria: Jacek Mikołajczyk
Muzyka: Tomasz Filipczak
Scenografia: Jake Smart
Kostiumy: Tomasz Jacyków
Choreografia: Santi Bello
Reżyseria świateł: Artur Wytrykus

Obsada: Łukasz Szczepanik (Henryk Walezy), Anna Terpiłowska (Stefan Batory), Maciej Dybowski (Zygmunt III Waza), Albert Osik (Władysław IV), Przemysław Glapiński (Jan Kazimierz), Michał Konarski (Jan III Sobieski), Marcin Wortmann (August Mocny), Agnieszka Rose (Stanisław August Poniatowski), Beatrycze Łukaszewska (Bona Sforza), Katarzyna Walczak (Anna Wazówna), Magdalena Placek-Boryń (Marysieńka), Marta Walesiak-Łabędzka (Caryca Katarzyna Wielka), Piotr Siejka (Augustyn Kordecki) oraz Jacek Pluta (Piotr Skarga)

Posted by wk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *