Otwarcie warszawskiej odsłony 44. edycji Międzynarodowej Wystawy SATYRYKON w Muzeum Karykatury

Przed nami otwarcie warszawskiej odsłony 44. edycji Międzynarodowej Wystawy SATYRYKON. Już od 21 września do 31 października w Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego zostaną pokazane dzieła z kategorii ŻART I SATYRA, w których pojawiają się liczne odniesienia do bieżącego reżimu sanitarnego czy wirtualnej komunikacji. Publiczność będzie mogła również zobaczyć rysunki i grafiki podejmujące tegoroczny temat Satyrykonu: RODZINA, nie tylko w kontekście bliskich relacji codziennych, ale również aktualnych problemów i zjawisk społecznych.

Wystawa jest wynikiem konkursu organizowanego przez Legnickie Centrum Kultury wspólnie z Fundacją Kulturalno-Społeczną Satyrykon. W Muzeum Karykatury zostaną wystawione prace artystów pochodzących z wielu krajów, dzięki czemu widzowie będą mogli przekonać się, jak te same zjawiska i problemy odczytywane są i ujmowane z różnych perspektyw w satyryczną formę.

W trakcie otwarcia wystawy wręczona zostanie nagroda “Szpila Satyrykonu”, nagradzająca niepokorne i inspirujące Osobowości. Wyróżnienia przyznawane są od 2013 roku za: otwarty umysł, poczucie humoru, dystans do siebie i otaczającego świata, działania poruszające intelekt społeczny oraz chodzenie pod prąd fasadowej poprawności i wątpliwej normalności.

Wśród uczestników wystawy znaleźli się m.in.: laureat tegorocznej Grand Prix Ali Mirae (Iran), laureat Nagrody Dyrektora Muzeum Karykatury Max Skorwider (Polska), a także Andrei Popov (Rosja), Michał Stachacz (Polska), Shahrokh Heidari (Francja), Seyran Caferli (Azerbejdżan), Agim Sulaj (Włochy), Marek Szymańczuk (Polska), Bambang Sulistyo (Indonezja), Grzegorz Myćka (Polska), Paweł Kuczyński (Polska), Javad Takjoo (Iran), Bahram Arjomandnia (Iran), Włodzimierz Staszczyk (Polska), Janek Jankowski (Polska), Sławomir Łuczyński (Polska).

ANDREI POPOV (Rosja), When They Grow / materiały organizatora

Organizatorzy: Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego, Legnickie Centrum Kultury, Fundacja Kulturalno-Społeczna Satyrykon

Satyrykon to konkurs otwarty dla rysowników, grafików, malarzy, rzeźbiarzy, plakacistów i fotografików, organizowany przez Legnickie Centrum Kultury wspólnie z Fundacją Kulturalno-Społeczną Satyrykon. Jego inicjatorami w 1977 roku byli legniczanin Andrzej Tomiałojć i wrocławianin Robert Szecówka. Początkowo Satyrykon miał charakter lokalny – był wówczas wystawą rysunków środowiska wrocławskiego, ale już w 1978 roku przekształcił się w ogólnopolską, konkursową wystawę rysunku satyrycznego. Legnica była pierwszym i przez wiele lat jedynym miejscem spotkań twórców polskiej satyry, zaś sam Satyrykon skutecznie przyczyniał się do popularyzacji rysunku satyrycznego w Polsce. W ciągu następnych lat Satyrykon wzbogacał swój program i poszerzał formułę. W 1980 roku po raz pierwszy zorganizowana została Międzynarodowa Wystawa Fotograficzna Fotożart, zaś prace nadsyłane na konkurs rysunku satyrycznego oceniano w dwóch kategoriach: satyry i żartu. Obie wystawy łączyła wspólna nagroda Grand Prix Satyrykonu. W 1985 roku Ogólnopolska Wystawa Rysunku Satyrycznego stała się oficjalnie konkursem międzynarodowym. Wówczas nawiązane zostały ścisłe kontakty z wieloma artystami, krytykami sztuki i organizatorami festiwali z zagranicy. Co roku na Satyrykon wpływają tysiące prac kilkuset autorów z kilkudziesięciu krajów świata.

Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego mieści się w pobliżu placu Zamkowego przy ul. Koziej 11 w Warszawie. Jest to jedyna instytucja tego typu w Polsce i jedna z nielicznych w Europie. Muzeum Karykatury w Warszawie powstało w roku 1978. Jego twórcą, a później długoletnim dyrektorem był znakomity rysownik i satyryk Eryk Lipiński. Idea powstania Muzeum Karykatury nurtowała go już na początku lat 60. XX wieku. Najpierw Muzeum działało jako Oddział Muzeum Literatury, by w 1983 roku uzyskać samodzielność i stałą siedzibę w dawnej oranżerii Pałacu Prymasowskiego przy ul. Koziej. Pierwotny zbiór 2500 obiektów rozrósł się do kolekcji ponad 20-tysięcznej. Zawiera ona wiele arcydzieł karykatury polskiej i światowej – od XVIII-wiecznych po najnowsze.

Międzynarodowa Wystawa
Satyrykon – Legnica 2021
Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego
ul. Kozia 11, Warszawa
21 września – 31 października 2021

Posted by wk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *