Otwarcie Muzeum Farmacji

Odnowione wnętrze, niezwykła kolekcja rzeczy aptecznych – mebli, narzędzi, naczyń, medykamentów. Historie leków, trucizn i narkotyków. A także wybitna postać jednej z pierwszych na świecie farmaceutek – Antoniny Leśniewskiej. Już od 6 września będzie można oglądać nową wystawę główną “Res pharmaceuticae” w Muzeum Farmacji.

Muzeum Farmacji im. mgr farm. Antoniny Leśniewskiej przechodzi już ostatni etap metamorfozy. Wystawa stała “Res pharmaceuticae” będzie się składać z kilku części. W zrekonstruowanym wnętrzu apteki z dwudziestolecia międzywojennego obejrzymy kolekcję naczyń aptecznych, utensyliów, opakowań leków. Szczególne miejsce zajmie szkło, które od wieków jest podstawowym materiałem do produkcji naczyń aptecznych.
Muzeum Farmacji nosi imię mgr farm. Antoniny Leśniewskiej, założycielki pierwszej apteki na świecie zatrudniającej wyłącznie kobiety. W latach 1934-1937 była właścicielką apteki działającej w Warszawie przy ulicy Marszałkowskiej 72. Muzeum Farmacji powstało w 1985 roku, a od 2002 roku jest oddziałem Muzeum Warszawy. Jego pierwsza siedziba muzeum mieściła się właśnie przy ulicy Marszałkowskiej 72.

Antonina Leśniewska (1866-1937) podjęła trudną walkę o dostęp kobiet do wyższego wykształcenia farmaceutycznego. Łamiąc stereotypy, w 1900 roku uzyskała dyplom prowizora, a rok później tytuł magistra farmacji na Akademii Wojenno-Medycznej w Petersburgu. Tam otworzyła pierwszą na świecie aptekę zatrudniającą wyłącznie kobiety. W 1918 roku powróciła do Warszawy, a w 1934 roku otworzyła aptekę przy ulicy Marszałkowskiej 72. Muzeum Farmacji ma w swojej kolekcji jedyny ocalały egzemplarz jej wspomnień wydanych w 1901 roku w Sankt Petersburgu.

Leki Kampo w japońskiej tradycji – to kolejna interesująca część nowej wystawy Muzeum Farmacji. Chińska medycyna Czuui, określona w języku japońskim jako Kampo, tj. “chińska metoda”, zaczęła przenikać na wyspy japońskie w VI wieku. Została zaadaptowana przez japońską kulturę i aż do dziś zachowała swój pierwotny charakter. Leki Kampo stanowią integralną część współczesnego japońskiego przemysłu farmaceutycznego.

 

Do końca 2017 roku cena biletów będzie symboliczna: 2 zł za bilet normalny oraz 1 zł za ulgowy. Muzeum będzie czynne w godz. 10.00-18.00.

 

Posted by wk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *