Okna Świata. Wystawa malarstwa Marii Waliszewskiej-Bendek

Okna Świata
wystawa malarstwa Marii Waliszewskiej-Bendek
28 września – 31 października 2018
Polska Akademia Nauk Muzeum Ziemi w Warszawie

Wystawa zatytułowana Okna Świata Marii Waliszewskiej-Bendek prezentowana obecnie w PAN Muzeum Ziemi składa się z trzech części, które prezentują artystyczną ewolucję artystki w postrzeganiu pejzażu.

Obrazy najstarsze, z wystawy w Teatrze Polskim w Poznaniu w 1992 roku, to surrealistyczne, majestatyczne pejzaże, pełne odnośników do sztuki światowej. „To moje spojrzenia wstecz, na to, co pozostało z twórczości Człowieka, a co zostało bezpowrotnie zniszczone. Spokój, którym emanują może drażnić. Ale tylko pozornie. W tych wizjach,będących wiecznym teatrem i stałą scenografią życia rozgrywa się bowiem bolesny dramat Człowieka.”

Na drugą część ekspozycji składają się obrazy, które powstały w efekcie powrotu autorki do malowania pejzażu. „Zmieniałam się jako człowiek i dojrzałam jako artystka. Maluję, wystawiam, rozwijam się i poszukuję – inne rzeczy w sztuce są teraz dla mnie ważne. A poszukiwania twórcze dotyczą bardziej formy niż treści. Malując chmurę – chcę, żeby to była kwintesencja chmury, żeby widz poczuł jej zapach i delikatny powiew wiatru na twarzy. A kilka pociągnięć pędzla pozwoliło znaleźć idee wody, wiatru czy światła księżyca i zamknąć to wszystko w płaszczyźnie obrazu.”Niektóre z prezentowanych kompozycji gościły już w PAN Muzeum Ziemi, w 2014 roku,w ramach wystawy Powracające pejzaże.

Konsekwencją twórczych poszukiwań są obrazy, nad którymi autorka pracuje obecnie.Są to abstrakcyjne kompozycje inspirowane nasilającymi się problemami współczesnego Świata.
„Zmiany klimatyczne spowodowane nieodpowiedzialną i dewastacyjną działalnością człowieka powodują klęski żywiołowe – niszczą świat, ludzi i przyrodę. Ziemia choruje i wymaga ratunku – konkretnych decyzji i działań. Pejzaże – tytułowe Okna Świata zmienią się bezpowrotnie i marnieją.Dramatyczne obrazy ścinanych drzew w Puszczy tkwią w głowach wywołując grozę i lęk o przyszłość. Powietrze, którym oddychamy zabija nas. Cały ten chaos dookoła stawia pytania o rolę artysty wobec obecnych problemów. Dążąc do uporządkowania i klarowności tych treści na obrazach poszukuję poczucia sensu i równowagi. Abstrakcja najskuteczniej pozwala mi zawrzeć na płaszczyźnie te wszystkie lęki i koszmary. Tak skonstruowana ekspozycja stwarza widzowi szansę na bardziej wnikliwe poznanie mojej twórczości, myślenia i przesłania.”
Maria Waliszewska-Bendek

Wystawa czynna w PAN Muzeum Ziemi w Warszawie, Al. Na Skarpie 27

Posted by wk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *