„Kilka obcych słów po polsku” w reżyserii Anny Smolar na 50 rocznicę Marca ’68

Premiera 10 marca 2018 r.

W związku z mijającą w tym roku 50 rocznicą emigracji marcowej, Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich oraz Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie zapraszają na premierę „Kilka obcych słów po polsku” w reżyserii Anny Smolar, na podstawie tekstu Michała Buszewicza.


Anna Smolar zaprezentuje spektakl o Marcu ’68 z zupełnie innej perspektywy, niż robiono to dotychczas. Smolar – urodzona i wychowana w Paryżu córka marcowych emigrantów – pokaże przedstawienie, które w centrum uwagi stawia pokolenie dzieci tych, dla których Marzec jest wspólnym doświadczeniem. Tekst autorstwa Michała Buszewicza opierać się będzie na relacjach starszego pokolenia, dla którego ojczyzną była, lub jest, Polska i młodszego pokolenia, rozsianego po całym świecie. Ważnym materiałem dla powstawania spektaklu będą również rozmowy, które Mike Urbaniak przeprowadził w Izraelu, Stanach Zjednoczonych i Europie. Anna Smolar i Michał Buszewicz tak piszą o przedstawieniu: „Spotykamy się w pięćdziesiątą rocznicę Marca ’68 i przyglądamy młodszemu pokoleniu. Kim są dzieci emigrantów marcowych? Jak wyglądało ich dzieciństwo, jak kształtowała się ich tożsamość narodowa, kulturowa, religijna? Czy Marzec żyje dalej gdzieś w nas i może dać o sobie znać w kolejnych pokoleniach? Co młode pokolenie wie o tamtych wydarzeniach? Co dostajemy w spadku, jakie wspomnienia, obrazy, klisze? Ile Marca w nas? Jak wygląda wymiana między pokoleniami o diametralnie różnych doświadczeniach? Dlaczego rozmowa z rodzicami o przeszłości jest czymś na co tak trudno się odważyć?”.

Spektakl „Kilka obcych słów po polsku” Teatru Żydowskiego jest realizowany we współpracy z Teatrem Polskim im. Arnolda Szyfmana w Warszawie.

Obsada:
zespół Teatru Żydowskiego
Marcin Błaszak
Ryszard Kluge
Rafał Rutowicz
Joanna Rzączyńska
Małgorzata Trybalska
Jerzy Walczak
Marek Węglarski

zespół Teatru Polskiego
Grażyna Barszczewska
Barbara Kurzaj
Marta Kurzak

gościnnie występują
Katarzyna Herman
Paweł Sakowicz

 

Premiera: 10 marca 2018 roku, godz. 20:00
Spektakle: 11 marca, godz. 15:00 i 19:00

 

Posted by wk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *