MAGIA JEST NA WYCIĄGNIĘCIE RĘKI – PRZEBUDŹ SIĘ!

„No to co chciałabyś dziś usłyszeć? – spytał, prze­rywając poważną dysputę i przywołując z powrotem uśmiech na twarzy Arizel.

– Może coś z dobrym zakończeniem – odparła gotowa do kla­śnięcia z radości. – Lubię historie, które się dobrze kończą.

– E tam, nuda. Prawdziwie dobre zakończenie to złe zakończenie.

– A ty znowu teoretyzujesz – rzuciła Arizel, wznosząc oczy z rezygnacją. – Nic nie rozumiem.

– To proste – zaczął Sant. – Szczęśliwe zakończenie jest jak nagła śmierć opowieści. Potem wszystko jest już tak doskonałe, że nic nie można do tej perfekcji dodać…”

(z rozdziału AMEN: rozmowa fauna z nimfą)

 

PRZEBUDZENIE STACHA Roberta Panasiewicza jest sugestią, że magii i niezgłębionych tajemnic nie trzeba szukać daleko. Można je odnaleźć patrząc na rzeczywistość oczami bohaterów powieści i jej twórcy. Książka przyciąga fabułą i baśniowością. Ważnymi elementami są nietuzinkowe postacie oraz krytyczne spojrzenie na abstrakcyjne postulaty współczesnej fizyki, matematyki i biologii.

„Współczesna fizyka twierdzi, że z trzech głównych sił wszech­świata – atomowej, elektromagnetycznej i grawitacyjnej – grawi­tacja jest najmniejsza. Jest ona rzekomo tak mała w porównaniu z dwoma pozostałymi siłami, że można ją niekiedy nawet wyeli­minować z rozważań i obliczeń. Zgodnie z teoriami Newtona i Ein­steina astrofizycy jednocześnie wierzą, że ta sama siła odgrywa fundamentalną rolę we wszechświecie, utrzymuje bowiem w całości i kształtuje wszystko, łącznie z materią i światłem…” (fragment z rozdziału: MIT GRAWITACJI)

Powieść jest przykładem na to, że rola literatury nie sprowadza się jedynie do zaspokajania potrzeb poszukującego rozrywki masowego odbiorcy i powinna również dbać o bardziej wymagającego czytelnika. Utwór przedstawia Polskę w przełomowym momencie transformacji ustrojowej. Ważnym miejscem fabuły jest Kraków, ukazany w szerokim kontekście kulturowym i historycznym.

Głównymi inspiracjami autora była CZARODZIEJSKA GÓRA Tomasza Manna i ŚWIAT ZOFII Josteina Gaardera. Nie bez znaczenia była także filozofia Witkacego, który przypisywał sztuce funkcję zaspokojenia głodu metafizycznego. Wydaje się, że tę rolę straciła religia i filozofia, czy bezpowrotnie?

 

Wydawca: Rozpisani.pl
data wydania:  2017
liczba stron: 396
format: 20.5 x 14.3cm
język wydania: polski
EAN: 9780648145516
Nowa cena: 30,80zł
Dostępna na: https://www.ravelo.pl/

 

Posted by wk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *