„No to co chciałabyś dziś usłyszeć? – spytał, przerywając poważną dysputę i przywołując z powrotem uśmiech na twarzy Arizel.
– Może coś z dobrym zakończeniem – odparła gotowa do klaśnięcia z radości. – Lubię historie, które się dobrze kończą.
– E tam, nuda. Prawdziwie dobre zakończenie to złe zakończenie.
– A ty znowu teoretyzujesz – rzuciła Arizel, wznosząc oczy z rezygnacją. – Nic nie rozumiem.
– To proste – zaczął Sant. – Szczęśliwe zakończenie jest jak nagła śmierć opowieści. Potem wszystko jest już tak doskonałe, że nic nie można do tej perfekcji dodać…”
(z rozdziału AMEN: rozmowa fauna z nimfą)
PRZEBUDZENIE STACHA Roberta Panasiewicza jest sugestią, że magii i niezgłębionych tajemnic nie trzeba szukać daleko. Można je odnaleźć patrząc na rzeczywistość oczami bohaterów powieści i jej twórcy. Książka przyciąga fabułą i baśniowością. Ważnymi elementami są nietuzinkowe postacie oraz krytyczne spojrzenie na abstrakcyjne postulaty współczesnej fizyki, matematyki i biologii.
„Współczesna fizyka twierdzi, że z trzech głównych sił wszechświata – atomowej, elektromagnetycznej i grawitacyjnej – grawitacja jest najmniejsza. Jest ona rzekomo tak mała w porównaniu z dwoma pozostałymi siłami, że można ją niekiedy nawet wyeliminować z rozważań i obliczeń. Zgodnie z teoriami Newtona i Einsteina astrofizycy jednocześnie wierzą, że ta sama siła odgrywa fundamentalną rolę we wszechświecie, utrzymuje bowiem w całości i kształtuje wszystko, łącznie z materią i światłem…” (fragment z rozdziału: MIT GRAWITACJI)
Powieść jest przykładem na to, że rola literatury nie sprowadza się jedynie do zaspokajania potrzeb poszukującego rozrywki masowego odbiorcy i powinna również dbać o bardziej wymagającego czytelnika. Utwór przedstawia Polskę w przełomowym momencie transformacji ustrojowej. Ważnym miejscem fabuły jest Kraków, ukazany w szerokim kontekście kulturowym i historycznym.
Głównymi inspiracjami autora była CZARODZIEJSKA GÓRA Tomasza Manna i ŚWIAT ZOFII Josteina Gaardera. Nie bez znaczenia była także filozofia Witkacego, który przypisywał sztuce funkcję zaspokojenia głodu metafizycznego. Wydaje się, że tę rolę straciła religia i filozofia, czy bezpowrotnie?
Wydawca: Rozpisani.pl
data wydania: 2017
liczba stron: 396
format: 20.5 x 14.3cm
język wydania: polski
EAN: 9780648145516
Nowa cena: 30,80zł
Dostępna na: https://www.ravelo.pl/