Koncert Kuby Sienkiewicza

1 lutego o godz. 19:00 w Bielańskim Ośrodku Kultury odbędzie się koncert Kubu Sienkiewicza w doborowym towarzystwie Marka Majewskiego.

„… W 1977 roku, razem z przyjacielem Piotrem Łojkiem, sformował akustyczną grupę pod prześmiewczą nazwą SPIARDL (Stowarzyszenie Piosenkarzy i Artystów Robotniczych Działaczy Ludowych). Muzycy grali prawie wyłącznie w domu i nagrywali na magnetofon szpulowy. Z tego okresu (1978) pochodzi Dziki – najstarsza piosenka Elektrycznych Gitar, napisana przez Piotra Łojka, Tatusia (1979), Piosenka polityczna i Trzecia Macocha, najstarsze piosenki Kuby Sienkiewicza i Głowy Lenina (1982).

W latach osiemdziesiątych do Kuby Sienkiewicza i Piotra Łojka dołączył Mirosław Jędras, a zespół został przemianowany na Zuch Kozioł. Zaprezentował się on na przeglądzie piosenek w klubie Medyk. W tym czasie Kuba Sienkiewicz występował również gościnnie jako gitarzysta solowy w zespole Niepodległość Trójkątów Andrzeja Zeńczewskiego oraz w Orkiestrze Na Zdrowie Jacka Kleyffa. Ponadto występował on samodzielnie w tzw. drugim obiegu – w mieszkaniach oraz na strajkach studenckich. Z tamtych wykonań pozostały nagrania.

W roku 1987 założył z Krzysztofem Bieniem, Piotrem Łojkiem i innymi zespół Miasto o stylistyce rockowej i ska, który wykonywał m.in. takie utwory jak Widmo, Człowiek z liściem. Zespół ten dał dwa koncerty i przetrwał do 1989 roku.

Od 1990 roku Jakub Sienkiewicz związany jest z Elektrycznymi Gitarami, z którymi nagrywa płyty i koncertuje. Jak sam przyznaje, do muzykowania na szerszą skalę skłoniły go problemy finansowe. Co ciekawe, myśl o założeniu tego zespołu zrodziła się u Rafała Kwaśniewskiego, około 1989, kiedy grał jeszcze w zespole Kult. Ten, wraz z Piotrkiem Łojkiem przekonał Sienkiewicza do założenia kapeli. Pomysł zrealizowano rok później, zespół funkcjonuje do dziś, wyprodukował kilkadziesiąt przebojów, sprzedał ponad milion płyt.

W 1999 roku jego utwór znalazł się na drugiej składance Muzyka przeciwko rasizmowi, firmowanej przez Stowarzyszenie Nigdy Więcej.

Współpracuje ze sceną kabaretowo-muzyczną, Śmietanką Łowicką i Sceną Kabaretową Marka Majewskiego. Wielokrotnie występował na festiwalu OPPA. Pisuje felietony – jego teksty ukazywały się w miesięcznikach “Charaktery”, “Sukces”, “Muza”, kwartalniku “Primum homo”. Od 2002 do 2006 był wiceprezesem Rady Programowej rozgłośni Radio dla Ciebie.

W 2007 roku ograniczył swoją solową działalność koncertową, pracuje jednak z Elektrycznymi Gitarami i tworzy nowe piosenki…”

Posted by wk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *