Koncert Hanny Banaszak w Teatrze 6.piętro

Jedna z największych artystek polskiej piosenki jazzowej i rozrywkowej wystąpi 29 grudnia o godzinie 19:30 w Teatrze 6.piętro.

Hanna Banaszak swoją drogę artystyczną rozpoczęła pod koniec lat 70. Często podkreśla, że w pracy interesuje ją różnorodność i wiarygodność każdej kolejnej odsłony. Już na samym początku zainteresowali się nią współcześni poeci i kompozytorzy. Byli wśród nich: Jerzy Wasowski, Wojciech Młynarski, Andrzej Trzaskowski, Jonasz Kofta, Jeremi Przybora, Jerzy “Duduś” Matuszkiewicz. Z biegiem lat współpracowała również z Jerzym Satanowskim, Janem „Kantym” Pawluśkiewiczem, Januszem Stroblem, Zbigniewem Preisnerem.

Aleksander Bardini mawiał: “…chcę zostać przy mojej rzetelnej, głębokiej wdzięczności za to, co ona robi. Za co? Na przykład za wspaniałą polszczyznę, która tak bardzo przeszkadza niektórym ludziom w tym, by być współczesnym człowiekiem. Jej nie przeszkadza! Jest to królowa rubata, przy czym nigdy to nie wykracza poza granice dobrego smaku. Jestem jej wdzięczny za mój zachwyt nad tym, co bym nazwał gospodarką wdziękiem, a także za niebywały smak i takt w stosowaniu ozdobników muzycznych, które sama wymyśla i które stają się nie ozdobnikami samymi w sobie, tylko trwałą częścią muzycznej propozycji…”.

banaszak-fot-agata-preyss-1050x1575

Swoją interpretacją uwspółcześnia poezję Jana Kochanowskiego. Wykonuje wiersze Josifa Brodskiego, Wisławy Szymborskiej, Jacka Kaczmarskiego. Zmierzyła się wokalnie z muzyką  Mozarta, Vivaldiego, Mangione, Metheny’ego, Davisa, Gershwina, Ellingtona.

Od wielu lat interesuje się psychologią. Zgłębianie psychologii wykorzystuje w interpretacyjnych koncepcjach. Jak sama wyznaje: “…ciekawi mnie człowiek i jego możliwości metamorfozy”.

Artystka w swoim dorobku posiada liczne nagrody i wyróżnienia. Minister Kultury i Sztuki Waldemar Dąbrowski uhonorował ją srebrnym medalem Gloria Artis.

W roku 2014 wręczono jej nominację do tytułu „Mistrz Mowy Polskiej”. W tym samym roku Prezydent RP Bronisław Komorowski odznaczył ją Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

“…nagrody i splendory, choć stanowią miłe łaskotanie próżności, mają dla mnie znaczenie drugorzędne. Najciekawsza i zarazem najtrudniejsza jest dla mnie czysta kreatywność, stawianie sobie nowych wyzwań, bez powielania samej siebie i innych wzorców. Dlatego lubię sobie wyznaczać coraz trudniejsze zadania.” (Hanna Banaszak)

Posted by wk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *