Koncert w 195. rocznicę urodzin Bedřicha Smetany

Koncert w 195. rocznicę urodzin Bedřicha Smetany, poświęcony pamięci jednego z najwybitniejszych czeskich kompozytorów, w wykonaniu Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa pod batutą Piotra Sułkowskiego. W programie znajdą się dzieła Bedřicha Smetany i Antonína Dvořáka.

2 marca 2019, godz. 19.00
Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie

wykonawcy:
Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa
Piotr Sułkowski | dyrygent

w programie:

Bedřich Smetana
Uwertura do opery Prodaná nevěsta (Sprzedana narzeczona)
Má Vlast (Moja ojczyzna): Vltava, Blaník
Antonín Dvořák VIII Symfonia G-dur op. 88

fot. materiały organizatora

Bedřich Smetana to kompozytor młodszy o pięć lat od Stanisława Moniuszki – mimo znaczących różnic w biografiach można znaleźć sporo analogii w twórczych postawach obu kompozytorów. Smetana uchodzi bowiem za ojca nurtu narodowego w muzyce czeskiej, przez co rozumiał powiązanie jej z dziedzictwem rodzimego folkloru (który bardzo rzadko cytował, częściej jedynie nawiązując do jego tanecznych rytmów, melodii czy też legend i baśni) oraz opiewanie czeskiej historii i piękna ojczyzny. Program koncertu przypomni jego najwspanialsze dokonania – operę komiczną Sprzedana narzeczona (reprezentowaną tu przez pełną energii i kontrastów, radosną, roztańczoną uwerturę), której znaczenie dla Czechów porównać można z tym, jakie dla nas ma na przykład Straszny dwór. Z kolei Má Vlast (Moja ojczyzna) to cykl sześciu niezależnych poematów symfonicznych sugestywnie przywołujących obrazy dawnych legend i miejsca ważne dla czeskiej historii. Stosunkowo krótkie symfoniczne obrazy, zachwycające urodą melodii, barwnością orkiestracji i sugestywną ilustracyjnością, wykonywać można w różnych zestawieniach lub osobno (popularna jest w tej roli zwłaszcza część druga – Wełtawa; jej majestatyczny temat główny poprzedza jeden z najbardziej urzekających symfonicznych epizodów: wstęp z cudownymi solowymi partiami fletów i klarnetów, symbolizującymi splatanie się strumieni, z których narodzi się wielka rzeka…). Ostatnia część, Blanik, przywołuje legendę o wzgórzu, pod którym śpią od wieków rycerze świętego króla Wacława, by zbudzić się, gdy ojczyzna znajdzie się w potrzebie. Drogą wytyczoną przez Smetanę kroczył dalej Antonín Dvořák, kompozytor późnoromantyczny, ceniony zwłaszcza jako twórca symfonii. Ósma z 1889 r. to dzieło przepełnione radością i optymizmem, pełne nawiązań do muzyki narodowej, choć pozbawione pozamuzycznego programu. Kompozycja odniosła wielki sukces i w Czechach, i za granicą, do dziś należąc do najchętniej – obok przesławnej Dziewiątej – wykonywanych symfonii autora. Koncert poprowadzi Piotr Sułkowski, dyrektor naczelny i artystyczny Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii w Olsztynie, posiadający ogromne doświadczenie operowe, zdobyte w czasie wieloletniej pracy dyrygenta, a potem dyrektora artystycznego w Operze Krakowskiej oraz w Wildwood Festival Opera Orchestra AR (USA), którego był dyrektorem muzycznym; współtwórca Krakowskiej Opery Kameralnej. Współpracuje z wieloma orkiestrami, a także zajmuje się pracą dydaktyczną na Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, gdzie prowadzi klasę dyrygentury. Jest członkiem Rady Artystycznej Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa.

Bilety w cenie 30 zł (normalny) i 20 zł (ulgowy) dostępne na ebiletbilety24, sklep.polskieradio.pl oraz w kasie Studia Koncertowego Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego na godzinę przed koncertem.

Posted by wk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *