„Inteligenci” – Antymoralitet rodzinny o wojnie polsko-polskiej

Długo wyczekiwana premiera już we wrześniu. Spektaklove, producent znanych sztuk teatralnych, m.in. „Dobrze się kłamie”, „Ludzie inteligentni” i „Imię” zaprasza na sztukę „Inteligenci”.

Anna (Izabela Kuna) i Szczepan (Wojciech Malajkat) to inteligencka para, mają długi staż, wychowują razem dwóch synów. Są postępowymi rodzicami, a przynajmniej za takich się uważają. Kiedy w dniu uroczystości rodzinnej okazuje się, że starszy chłopak może mieć związek z pobiciem czarnoskórego kolegi, wychodzą na jaw sekrety i urazy skrywane przez lata.  Dawne romanse i niespełnione ambicje w podgrzanej atmosferze jednego dnia wypłyną na wierzch i już nie uda się ich zamieść pod dywan.

Autor sztuki Marek Modzelewski i reżyser Wojciech Malajkat sprawnie i z humorem opowiadają historię jednej rodziny, ale kontekst tej opowieści jest uniwersalny. To już nie tylko konflikt małżeński czy pokoleniowy, to znana wszystkim wojna polsko-polska, która toczy się w czterech ścianach wielu domów.

Używamy stereotypów, żeby porządkować świat. Ktoś jest “lewakiem”, “prawakiem”, “narodowcem”, “wojującą feministką” a wszystkiemu i tak winni są “Żydzi, masoni i cykliści”.

fot. Bartek Warzecha, materiały organizatora

Czy w świecie etykiet jest jeszcze miejsce na dialog? Jak wychowywać młode pokolenie? Jak wewnątrz rodziny zachować swoją tożsamość światopoglądową i nie oddalić się od siebie? Czy w podzielonym społeczeństwie potrafimy jeszcze śmiać się z samych siebie?

Wstrząsająca fabuła “Inteligentów” w intrygujący i momentami zabawny sposób dotyka ważnych tematów, o których chcielibyśmy rozmawiać, ale nie zawsze wiemy jak. Niezwykle aktualna sztuka, w doskonałej obsadzie zapewni widzom wieczór pełen wrażeń.

Autor: Marek Modzelewski
Reżyser: Wojciech Malajkat
Scenograf: Wojciech Stefaniak
Kostiumograf: Agata Stanula

Obsada:
Agata Kulesza
Izabela Kuna
Wojciech Malajkat
Maciej Łączyński/Maciej M. Tomaszewski (III rok Wydziału Aktorskiego AT w Warszawie, debiut teatralny)
Produkcja: Katarzyna Fukacz i Damian Słonina (Tito Productions), Spektaklove

Premiera: 17 września 2021, godz. 19.00
18, 19, 24, 25 i 26 września
7, 10, 25 października
5 i 6 listopada
12, 17, 18 i 19 grudnia

Mała Warszawa (scena Spektaklove), ul. Otwocka 14

Produkcja sztuki sfinansowana ze Wsparcia ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19

Posted by wk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *