Inauguracja sezonu artystycznego 2016/2017 w Filharmonii Narodowej

30 września, piątek, godz. 19:30

1 października, sobota, godz. 18:00

Inauguracja sezonu artystycznego 2016/2017 w Filharmonii Narodowej to spotkanie z muzyką Gustava Mahlera i Mieczysława Weinberga. Maestro Jacek Kaspszyk poprowadzi Orkiestrę i Chór Filharmonii Narodowej w wykonaniu dwóch dzieł: pieśni ze zbioru LiederundGesängeaus der Jugendzeit oraz VIII Symfonii Kwiaty polskie

17.12.2015 Warszawa - Maestro Jacek Kasprzyk fot. Maciej Zienkiewicz
17.12.2015 Warszawa – Maestro Jacek Kasprzyk
fot. Maciej Zienkiewicz

Orkiestrowe pieśni Gustava Mahlera stanowią obecnie podstawę repertuaru wokalno-instrumentalnego, jednakże zbiór zaprezentowany podczas koncertów w Filharmonii Narodowej należy do mniej popularnych utworów austriackiego kompozytora. Przeznaczone w oryginale na głos i na fortepian, dzieło zabrzmi w barwnej orkiestracji brytyjskich braci-kompozytorów – Collina i Davida Matthews.

Równie intrygującym utworem jest nostalgiczna w wyrazie symfonia Weinberga, kompozytora, którego twórczość dopiero teraz zyskuje pełne uznanie krytyki i publiczności. Dziesięcioczęściowa VIII Symfonia, wykorzystująca teksty Juliana Tuwima, należy do najbardziej wartościowych dzieł Weinberga. To melancholijne w wyrazie dzieło stanowi jedyne w swoim rodzaju świadectwo talentu swojego autora.

Zapraszamy również na wprowadzenie do koncertu. Wykład muzykologa i publicysty Bartosza Kamińskiego, zatytułowany Prześniona młodość – związki muzyki i poezji w dziełach Mahlera i Weinberga, odbędzie się w Sali Kameralnej w piątek, 30 września, o godzinie 18:30. Na spotkanie zapraszamy również osoby posiadające bilet na koncert sobotni.

Zachęcamy do oglądania transmisji internetowej koncertu. Zapraszamy na naszą stronę internetową lub kanał na serwisie Youtube.

Link do wydarzenia na Facebooku: http://bit.ly/2anLmRU

 

Orkiestra i Chór Filharmonii Narodowej

Jacek Kaspszyk – dyrygent

RegineHangler – sopran

Joanna Zawartko – sopran

Magdalena Wachowska – mezzosopran

DmitryKorchak – tenor

Henryk Wojnarowski – Dyrektor Chóru

Posted by wk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *