GABINET – otwarcie instalacji filmowej w Nowym Teatrze

Multimedialna instalacja z pierwszym w Polsce filmem wolumetrycznym

Nowy Teatr
Madalińskiego 10/16
Otwarcie: 26 czerwca 2019, 20:00
Instalacja prezentowana w Warszawie do 14 lipca 2019
Wstęp wolny

„Gabinet doktora Caligari” jest nie tylko jednym z najwybitniejszych filmów niemieckich powstałych w Republiki Weimarskiej, ale także jednym z najważniejszych filmów w całej historii światowego kina. Nakręcony w 1919, miał swoją premierę w Berlinie w 1920.

Datę premiery filmu – 26 lutego 1920 roku – można uznać za narodziny światowego kina artystycznego. Od tego momentu film zyskał rangę sztuki. Gabinet doktora Caligari przyniósł także światowy rozgłos nowemu filmowemu stylowi: ekspresjonizmowi.

fot. Materiały organizatora

Film w reżyserii Roberta Wienego to ekspresjonistyczny gesamtkunstwerk, łączący w doskonały sposób film ze sztukami wizualnymi: malarstwem, grafiką, scenografią. Dekoracje zbudowane specjalnie na potrzeby filmu w atelier w Berlin-Weißensee, wykorzystujące słynne cienie malowane na płótnie, kanciasto załamane mury, wykręcone korytarze, były nie tylko scenografią, służącą zdjęciom filmowym, ale przede wszystkim instalacją artystyczną, jak dzisiaj nazwalibyśmy tego typu dzieło.

Mobilna instalacja filmowa zatytułowana „Gabinet” umieszczona w trzech kontenerach została przygotowana przez Goethe-Institut w Warszawie z okazji jubileuszu powstania Republiki Weimarskiej i 100-lecia powstania filmu „Gabinetu doktora Caligari”.

W pierwszej części gabinetu-labiryntu na ścianach pomalowanych przed dwóch polskich malarzy neoekspresjonistów: Zdzisława Nitkę i Eugeniusza Minciela znajduje się szereg monitorów z programem multimedialnych prezentacji, który powstał przy współpracy z Deutsche Kinemathek w Berlinie i wykorzystuje unikatowe materiały ze zbiorów tego muzeum. Dwa pozostałe kontenery mieszczą galerię obrazów i plakatów oraz salę kinową, gdzie kilka razy dziennie pokazywany jest odrestaurowany film Roberta Wienego ze ścieżką dźwiękową.

Punktem centralnym instalacji jest film VR „Sen Cezara” wykonany pionierską na skalę światową techniką wolumetryczną z Arkadiuszem Jakubikiem i Jakubem Gierszałem w rolach głównych. To pierwszy w Polsce film tego typu, który umożliwia widzowi wkroczenie w trójwymiarową przestrzeń filmu, swobodne podążanie za fabułą oraz spotkanie  postaci, które nie są zaprojektowane komputerowo, lecz odgrywane przez aktorów według metody 3D Human Body Rekonstruktion.

Instalacja po pokazach w Warszawie odwiedzi Wrocław, Poznań i Kraków a w lutym 2020 roku Berlin.

Zwiedzanie instalacji:
Poniedziałek -piątek 15:00-22:00
Sobota – niedziela 13:00-22:00

Projekcje filmu „Gabinet doktora Caligari”:
Poniedziałek -piątek 16:00, 18:00, 20:00
Sobota – niedziela 14:00, 16:00, 18:00, 20:00

Film „Gabinet doktora Caligari” trwa 72 min.

Posted by wk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *