Festiwal Barokowy Polskiej Opery Królewskiej

Pierwszy Festiwal Barokowy Polskiej Opery Królewskiej zaplanowany jest na jesień i potrwa w dniach 25 września – 23 października. Zainaugurują go premierowe przedstawienia opery RINALDO / GEORG FRIEDRICH HAENDEL w reżyserii Jarosława Kiliana. Nową inscenizację będzie można obejrzeć 25 i 26 września o godz. 19:00 w Teatrze Królewskim w Starej Oranżerii w Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie. Natomiast październikowe wieczory wypełnią znane i wysoko cenione przez naszą Publiczność interpretacje oper dawnych mistrzów.

Nie powinno nikogo dziwić, że Aaron Hill, dyrektor Queen’s Theatre w Londynie, chcąc wprowadzić do angielskiego repertuaru włoską operę, jako temat pierwszej premiery wybrał epizod ze słynnej Jerozolimy wyzwolonej. Genialna epopeja Torquata Tassa łączy w sobie tematykę historyczną (rzecz dzieje się podczas pierwszej krucjaty), chrześcijański etos i świat magii. Wpisane w ten kontekst porywające miłosne uniesienia i ciekawie zbudowane charaktery postaci sprawiają, że tekst stanowi doskonałą kanwę dla muzycznych utworów dramatycznych.

Libretto do Rinalda – opery zamówionej u młodziutkiego, ale uznanego już kompozytora, który właśnie przybył na Wyspy – sporządził Giacomo Rossi na podstawie scenariusza Aarona Hilla. Zgodnie z jego relacją, sporządzenie partytury zajęło Haendlowi zaledwie dwa tygodnie. Liczne zapożyczenia z własnych wcześniejszych utworów nawet w najmniejszym stopniu nie odbiły się na jakości nowej opery. Pierwsze przedstawienia odbyły się w 1711 roku i zostały entuzjastycznie przyjęte przez publiczność. Po dwudziestu latach wystawiania na bieżąco rewidowanego przez samego kompozytora dzieła, opera zniknęła ze scen na niemal 200 lat. Odkryta na nowo w XX wieku, dziś jest zaliczana do najdoskonalszych dzieł Haendla z tego gatunku – wciąż inspiruje kolejne pokolenia twórców i melomanów.

fot. Materiały organizatora

Premierą opery Rinaldo Polska Opera Królewska rozpocznie Festiwal Barokowy, który potrwa do 23 października. Jesienne wieczory wypełnią znane i wysoko cenione przez naszą Publiczność interpretacje oper dawnych mistrzów.

Do głębokiej refleksji o cnotach i najwyższych wartościach z pewnością skłoni tragiczna historia miłości Dydony i Eneasza zaklęta w muzyce „brytyjskiego Orfeusza” (DIDO AND AENEAS / HENRY PURCELL 3/10) oraz opowieść o wiernej i niezłomnej królowej Rodelindzie (RODELINDA / GEORG FRIEDRICH HAENDEL – 15 i 16/10 ). Nie zabraknie także mądrego komizmu niesionego przez szlachetne w swej prostocie intermezzo genialnego młodego Włocha (LA SERVA PADRONA / GIOVANNI BATTISTA PERGOLESI – 7/10) oraz serię żartobliwych, parodystycznych scen pełniących oryginalnie funkcję lekkiego przerywnika w antraktach poważnych przedstawień (SCENE BUFFE / ALESSANDRO SCARLATTI – 10/10). Wisienką na festiwalowym torcie będzie długo oczekiwane wznowienie Orfeusza – „arcyutworu ludzkiego ducha” stworzonego przez Claudia Monteverdiego (ORFEUSZ / CLAUDIO MONTEVERDI – 22 i 23/10).

RINALDO
KIEROWNICTWO MUZYCZNE WŁADYSŁAW KŁOSIEWICZ
REŻYSERIA JAROSŁAW KILIAN
SCENOGRAFIA I KOSTIUMY DOROTA KOŁODYŃSKA
PROJEKCJE MIKOŁAJ MOLENDA, MAREK ZAMOJSKI
CHOREOGRAFIA RUI ISHIHARA
REŻYSERIA ŚWIATEŁ JACQUELINE SOBISZEWSKI
ASYSTENT REŻYSERA SŁAWOMIR JURCZAK
II ASYSTENT REŻYSERA AGNIESZKA KOZŁOWSKA
ASYSTENT SCENOGRAFA KAROLINA BRAMOWICZ
INSPICJENT TATIANA HEMPEL-GIERLACH

OBSADA
GOFFREDO, WÓDZ KRZYŻOWCÓW JAN JAKUB MONOWID
ALMIRENA, JEGO CÓRKA, NARZECZONA RINALDA OLGA PASIECZNIK / MAŁGORZATA TROJANOWSKA
RINALDO, RYCERZ CHRZEŚCIJAŃSKI ANNA RADZIEJEWSKA
EUSTAZIO, BRAT GOFFREDA JAKUB FOLTAK
ARGANTE, SARACEN, KRÓL JEROZOLIMY ANDRZEJ KLIMCZAK / PAWEŁ MICHALCZUK (COVER)
ARMIDA, CZAROWNICA, KRÓLOWA DAMASZKU MARTA BOBERSKA
MAG CHRZEŚCIJAŃSKI, PUSTELNIK WOJCIECH GIERLACH
NIEWIASTA Z MORZA IWONA LUBOWICZ
SYRENY JULITA MIROSŁAWSKA, JUSTYNA RECZENIEDI
HEROLD SŁAWOMIR JURCZAK
FURIE – TANCERZE RUI ISHIHARA, KRZYSZTOF JERZAK, JOANNA LICHOROWICZ-GREŚ
ZESPÓŁ INSTRUMENTÓW DAWNYCH POLSKIEJ OPERY KRÓLEWSKIEJ CAPELLA REGIA POLONA
DYRYGENT WŁADYSŁAW KŁOSIEWICZ

Więcej informacji na https://operakrolewska.pl

Posted by wk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *