„Dwór nad Narwią” – premiera w Teatrze Ateneum

Data premiery spektaklu nie jest przypadkowa – na spektakl zapraszamy tuż po Dniu Zadusznym i na chwilę przed Narodowym Świętem Niepodległości czyli 9 listopada do Teatru Ateneum.

Co może się wydarzyć, kiedy duchy z przeszłości materializują się w świecie żywych i wtrącają się w ich sprawy? Jarosław Marek Rymkiewicz, wybitny poeta, dramaturg i eseista, napisał w roku 1979 sztukę zarazem upiorną i śmieszną, w której działalność widm jest wyjątkowo uparta i dokuczliwa.

Każdy naród ma jakąś swoją historię, która albo napawa go dumą, albo bywa kulą u nogi. W przypadku naszej polskiej historii mamy do czynienia z jednym i drugim jednocześnie. To, co jednych z tej historii cieszy, innych ciężko wkurza, i tak mamy co najmniej od trzystu lat, o ile nie więcej. O historii ani zapomnieć się nie da, ani żyć z nią w zgodzie. Stąd kiedy trupy z przeszłości mieszają się z żyjącymi, wynikają z tego przeróżne porozumienia i nieporozumienia, groźne albo zabawne. Kochliwa hrabina sprzed stuleci odnajduje ducha kochanka we współczesnym dorobkiewiczu, stary generał z dawnego powstania ugania się za młodą mężatką… Kłania się Fredro i Witkacy, Mickiewicz i Mrożek. Dzisiaj znów uporczywie wracamy do historii, budujemy muzea i szukamy tam naszej dumy. Rymkiewicz zaś powiada: uważajcie, rodacy, upiory przeszłości lubią wysysać z nas krew.

fot. Materiały organizatora

Obsada
Tadzio Dariusz Wnuk
Basia Katarzyna Zawiślak–Dolny
Lutek Tomasz Schuchardt
Amelia Ewa Telega
Kamil Mateusz Łapka
Jenerał Krzysztof Gosztyła
Porucznik Przemysław Bluszcz
Profesor Janusz Łagodziński
Pani Docent Katarzyna Ucherska
Walek Bartłomiej Nowosielski
Marylka (projekcja video) Weronika Humaj

Twórcy
autor Jarosław Marek Rymkiewicz
reżyseria Artur Tyszkiewicz
scenografia i kostiumy Aleksandra Gąsior
muzyka Borys Kunkiewicz
reżyseria światła Karolina Gębska
video Łukasz Kustrzyński, Bartek Warzecha

Posted by wk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *