Dom Spotkań z Historią wolność świętuje w domu

Dom Spotkań z Historią jak co roku świętuje rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów 4 czerwca 1989. Tym razem zaplanowane działania i wydarzenia musiały zostać odwołane z powodu epidemii, dlatego obchody rocznicy przeniesione są symbolicznie do mediów społecznościowych.

Program obchodów 4 czerwca na Fb Domu Spotkań z Historią https://www.facebook.com/DomSpotkanzHistoria. W nim Klub Komediowy wybiera wolność, pokaz filmu dokumentalnego Niespodzianka ’89 oraz wywiady – z psycholożką i terapeutką Ewą Woydyłło o wolności, z dyrektor Fundacji Batorego Ewą Kulik o woli kobiet w działalności opozycyjnej oraz z kuratorkami wystawy „Niepokorne 1976-1989” – Agnieszką Grzybek i Anną Czerwińską o tym, kim są „niepokorne”.

11.00 wywiad z kuratorkami wystawy NIEPOKORNE. 1976-1989 – Agnieszką Grzybek i Anną Czerwińską z Fundacja na rzecz Równości i Emancypacji STER.

Kim są dziś niepokorne? Jaki procent wszystkich działaczy opozycji stanowiły kobiety? Skoro bez kobiet nie byłoby opozycji, bo stanowiły jej trzon i spoiwo, to dlaczego stały się one niewidzialne?

15:00 wywiad z Ewą Kulik – bohaterką wystawy NIEPOKORNE 1976-1989, obecnie Dyrektor Fundacji Batorego.

fot. Materiały organizatora

Dlaczego zdecydowała się na działalność opozycyjną? Co było dla niej symbolem transformacji? Co jest nim dzisiaj? Jak zapamiętała dzień 4 czerwca 1989? Co kobieta z 1989 powiedziałaby tej współczesnej?

19:00: Pokaz filmu | Niespodzianka ‘89 w reż. Agnieszki Uścińskiej i Jarka Wątora.

Świadkowie i uczestnicy opowiadają o obradach Okrągłego Stołu, kampanii wyborczej i wyborach 4 czerwca, ogłoszeniu wyników oraz niezwykłej atmosferze warszawskiej wiosny 1989 roku. W filmie wystąpili m.in. Ludwika Wujec, Ewa Malinowska-Grupińska, Henryk Wujec, Anna Nehrebecka, Joanna Szczepkowska, Kazimierz Kaczor.

20:00 Wywiad z Ewą Woydyłło, psycholożką i terapeutką.

Co to znaczy być wolnym? Dlaczego uciekamy od wolności? Czym różni się wolność pozytywna od negatywnej? Jakie są granice naszej wolności? Dlaczego wolność łączy się z odpowiedzialnością i poczuciem wewnętrznej kontroli?

21:00 Klub Komediowy wybiera wolność!

Improwizowany koncert na żywo – online na fan page’u Domu Spotkań z Historią – Klub Komediowy prosto z kultowej piwnicy przy Nowowiejskiej! Wystąpią: Maciej Chwała, Anna Iwanek, Mateusz Lewandowski i Marta Podobas!

Artyści m.in. będą towarzyszyć Stevie’emu Wonderowi w trakcie jego wizyty w Warszawie, sprawdzą, który odcinek „Panny dziedziczki” został wyemitowany w telewizji i zdradzą dlaczego w 4 czerwca 1989 roku „styl na Madonnę” był już wtedy przebrzmiały – to m.in. te wydarzenia będą ich inspirować, aby stworzyć współczesną, nieszablonową listę przebojów muzycznych!

Posted by wk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *