Ciągła gotowość ruchu

„Ciągła gotowość ruchu” to pierwsza w Polce wystawa reliefów najwybitniejszych twórców XX wieku. Łączące w sobie zarówno malarstwo, jak i rzeźbę obiekty to dowód najwyższego artystycznego kunsztu. Wernisaż odbędzie się już 19 lipca. Dzieła Stażewskiego, Winiarskiego, Gieragi i ponad dwudziestu innych twórców będzie można oglądać do 4 sierpnia w DESA Unicum.

Należący do najstarszych technik plastycznych relief to niezwykła forma ekspresji artystycznej, łącząca w sobie doświadczenia zdobyte na polu malarstwa oraz rzeźby. Dzięki swojej trójwymiarowości wykracza poza płaską powierzchnię obrazu i staje się otwartą  kompozycją. Poprzez budowanie na płaszczyźnie kształtów brył, artysta mógł poszerzać przestrzeń doznań wywoływanych u odbiorcy. Na wystawie „Ciągła gotowość ruchu” będzie można oglądać 49 kompozycji czołowych twórców drugiej połowy XX wieku, dla których relief był najpełniejszym środkiem wyrazu. Obszerna prezentacja prac 23 artystów będzie pierwszą w kraju zbiorową wystawą w całości poświęconą tej wyjątkowej technice.

Zaprezentowane zostaną na niej wybitne dzieła Henryka Stażewskiego — prekursora awangardy, najbardziej konsekwentnego przedstawiciela abstrakcji geometrycznej w Polsce. Choć artysta nigdy kategorycznie nie odwrócił się od malarstwa, w latach 50. wprowadził do swojego języka plastycznego relief. To on zdominowała jego sztukę. Interesował go ruch powtarzalnych form w przestrzeni, zależny od ruchu widza. Dążył do zdyscyplinowania dzieła, poszukiwał porządku w chaosie. Jedną z najbardziej interesujących prac na wystawie stanowi „Relief Nr 32”. Pochodzi on z okresu, w którym Stażewski dążył do poddania dzieła sztuki obiektywnym prawom nauki. Oglądać będzie można także rzadkie „Kartki” Ryszarda Winiarskiego, pioniera konceptualizmu, jednej z najciekawszych osobowości polskiej sztuki drugiej połowy XX wieku. Obiekty przestrzenne i reliefy stanowią jeden z ważniejszych obszarów jego spójnej formalnie twórczości.

Warto również zwrócić uwagę na harmonijne kompozycje Andrzeja Gieragi, dla którego relief stanowi pole do badań nad możliwościami wyrazowymi światła, koloru i geometrii. Jego twórczość cechuje wielka subtelność, czego doskonałym przykładem jest „Progresywny XXXII”. W katalogu wystawy znalazły się także „Obszary koncentrujące” Jana Berdyszaka, które w myśl filozofii Wschodu miały zachęcać widza do medytacji. Prezentowane będą wielkoformatowe kompozycje Jana Pamuły wykorzystującego w swojej twórczości nowe technologie oraz szyte reliefy z serii „Układów równowartościowych” Kajetana Sosnowskiego.

Ponadto prezentacja obejmować będzie prace: Andrzeja Nowackiego, Janusza Orbitowskiego, Danuty Lewandowskiej, Aleksandry Wejchert, Gerarda Kwiatkowskiego, Jana Ziemskiego, Bronisława Kierzkowskiego, Romana Owidzkiego, Zdzisława Stanka, Andrzeja Mariana Bartczaka, Krystyna Zielińskiego, Mikołaja Kochanowskiego, Tadeusza Kalinowskiego, Tamary Berdowskiej, Leszka Oprządka, Radosława Sowiaka i Tomasza Jaśkiewicza. Wernisaż odbędzie się 19 lipca. Wystawę „Ciągła gotowość ruchu” będzie można oglądać do 4 sierpnia w DESA Unicum.

Wystawa „Ciągła gotowość ruchu”: 19 lipca – 4 sierpnia, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny

 

Posted by wk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *