„Arnold Szalony. Szyfman w oczach przyjaciół i wrogów”

W 108. rocznicę otwarcia Teatru Polskiego w Warszawie spojrzymy na Arnolda Szyfmana – założyciela Teatru Polskiego – oczami ludzi, którzy go znali. Oddamy głos aktorkom i aktorom, technikom teatralnym, reżyserom, literatom, dziennikarzom…

Już od 29 stycznia będziecie Państwo mieli okazję wysłuchać wspomnień o Arnoldzie Szyfmanie czytanych przez aktorów Teatru Polskiego w Warszawie pod opieką artystyczną Przemysława Wyszyńskiego.
Bilety w cenie 3 zł dostępne będą do 5 lutego 2021 na stronie teatrpolski.waw.pl.

fot. Materiały organizatora

Nazywano go „teatralnym plantatorem”, „dyletantem”, „kapitalistą”, „mistrzem koniunktury”, ale też „Arnoldem Szalonym”, „cudownym furiatem”, „Szyfmanem Słupnikiem” i „pierwszorzędną siłą organizacyjną”. Drwiono, że gdyby obiekt jego westchnień – aktorka Maria Przybyłko-Potocka – pasjonowała się robótkami ręcznymi to z równą zręcznością założyłby i poprowadził nie teatr a… fabrykę włóczki. Zazdroszczono mu głowy na karku i niezwykle chętnie zaglądano do dyrektorskiego portfela. Z upodobaniem wypominano obce nazwisko i żydowskie korzenie. Wytykano błędy i z niedowierzaniem patrzono na sukcesy.
A on robił swoje – wymyślił, zbudował i przez lata prowadził Teatr Polski w Warszawie.

OBSADA:
Marta Alaborska, Izabella Bukowska, Dorota Bzdyla, Anna Cieślak, Marta Dąbrowska, Ewa Domańska, Ewa Makomaska, Hanna Skarga, Katarzyna Skarżanka, Tomasz Błasiak, Marcin Bubółka, Wojciech Czerwiński, Tomasz Drabek, Marcin Jędrzejewski, Paweł Krucz, Szymon Kuśmider, Dominik Łoś, Krystian Modzelewski, Antoni Ostrouch, Maksymilian Rogacki.

REALIZATORZY:
Scenariusz: Janusz Majcherek
Opieka artystyczna: Przemysław Wyszyński
Realizacja nagrań: Jakub Kiljan
Realizatorzy dźwięku: Mateusz Boruszczak, Jakub Długosz
Realizatorzy światła: Tomasz Mączewski, Mateusz Maziarz, Paweł Śmiałek

Posted by wk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *