Arcydzieła Wettynów na wystawie w Łazienkach Królewskich

Dzieła sztuki zgromadzone w Dreźnie przez Augusta II i Augusta III, elektorów saskich i królów polskich, złożyły się na jedną z najwspanialszych kolekcji XVIII-wiecznej Europy. Na wystawie „Splendor władzy. Wettynowie na tronie Rzeczypospolitej”, zorganizowanej przez Muzeum Łazienki Królewskie we współpracy ze Staatliche Kunstsammlungen w Dreźnie, można będzie obejrzeć 200 arcydzieł ze zbiorów drezdeńskich oraz polskich muzeów. Wystawa potrwa od 5 listopada 2021 r. do 30 stycznia 2022 r.

August II i August III byli nie tylko zapalonymi kolekcjonerami i prawdziwymi koneserami sztuki – wykorzystywali ją także umiejętnie do celów politycznych. Wystawność, przepych i tytułowy „splendor” saskiego dworu zaprzęgnięte były w służbę propagandy. Wystawa kładzie nacisk na ten właśnie aspekt kolekcjonerstwa i artystycznych przedsięwzięć Sasów.

Prezentowane obiekty układają się w opowieść o najważniejszych wydarzeniach z okresu trwającej 66 lat unii polsko-saskiej i o wysiłkach, jakie dwaj Wettyni podjęli na rzecz budowania pozycji Rzeczypospolitej na arenie międzynarodowej. Krzyże Orderu Orła Białego z garniturów rubinowego i szmaragdowego, złocona Maska Słońce z podobizną Augusta II, szabla niemiecka wysadzana turkusami i szmaragdami, spektakularne wyroby z miśnieńskiej porcelany, takie jak przeszło metrowej wysokości papuga Ara czy puchar w kształcie strusia w oprawie złotniczej i porcelanowej, czy wreszcie piękna Wenus Jacopa Palmy il Vecchio, jeden z klejnotów królewsko-elektorskiej galerii malarstwa – to tylko niektóre z arcydzieł, które będzie można obejrzeć w gmachu Podchorążówki i Pałacu na Wyspie w Łazienkach.

fot. Materiały organizatora

Oprócz cennych zabytków ze Staatliche Kunstsammlungen Dresden orazSächsische Hauptstaatsarchiv Dresden zobaczymy tu wybór znakomitych dzieł sztuki z polskich muzeów: Zamków Królewskich – w Warszawie i na Wawelu, Muzeów Narodowych w Warszawie i Krakowie, Gabinetu Rycin Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie, Klasztoru OO. Paulinów na Jasnej Górze czy Biblioteki Kórnickiej PAN.

Wystawie towarzyszyć będzie katalog, autorstwa wybitnych specjalistów polskich i niemieckich, zawierający bogaty materiał ilustracyjny (w przygotowaniu) oraz bogaty program edukacyjny.

Wystawa „Splendor władzy. Wettynowie na tronie Rzeczypospolitej”
https://www.lazienki-krolewskie.pl/pl/wydarzenia/splendor-wladzy-wettynowie-na-tronie-rzeczypospolitej
Termin: 5 listopada 2021–30 stycznia 2022
Miejsce: Pałac na Wyspie oraz Podchorążówka, Muzeum Łazienki Królewskie
Wstęp: W listopadzie wstęp bezpłatny w ramach akcji Darmowy Listopad. W grudniu i styczniu: jeden wspólny bilet do wszystkich obiektów (40 zł – bilet normalny, 20 zł – ulgowy, 1 zł – dzieci od 7 lat i młodzież do 26. roku życia), w piątki – bezpłatnie
Wystawa objęta honorowym patronatem Pana Prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz Premiera Saksonii Pana Michaela Kretschmera.

Posted by wk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *