26. FESTIWAL MOZARTOWSKI W WARSZAWIE

Kilkunastotysięczną publiczność gromadzi co roku na spektaklach operowych i koncertach największy w Europie przegląd muzyki wiedeńskiego kompozytora. 26. edycja Festiwalu Mozartowskiego rozpocznie się w tym roku 23 czerwca.

13342925_1046288828773006_2936135888715577867_n-1

Festiwal Mozartowski – najważniejsze przedsięwzięcie artystyczne Warszawskiej Opery Kameralnej – po raz pierwszy zorganizowany został w 1991 roku. W zeszłym roku przyciągnął około 12 000 widzów z całego kraju. W tym roku w ponad czterdziestu wydarzeniach – spektaklach operowych, koncertach symfonicznych oraz przedstawieniach dla dzieci – weźmie udział prawie dwustu solistów i muzyków. Założeniem Festiwalu od początku jego istnienia jest przedstawienie szerokiej publiczności całego dorobku scenicznego jednego z najpopularniejszych kompozytorów w dziejach muzyki.

Tegoroczną edycję Festiwalu Mozartowskiego rozpocznie spektakl „Don Giovanni”. Opera opowiada o podbojach miłosnych słynnego rozpustnika – tytułowego Don Juana. Utwór powstał w bardzo krótkim czasie – w ciągu zaledwie ośmiu miesięcy na zamówienie praskiej Opery Narodowej, niedługo po wielkim sukcesie „Wesela Figara”. Akcja sceniczna trzyma widzów w napięciu aż do dramatycznego finału. Przez wielu muzyków i myślicieli „Don Giovanni” uznawany jest za najdoskonalszy utwór muzyczny kompozytora, nazywany niekiedy „największym osiągnięciem sztuki”.

Oprócz „Don Giovanniego” widzowie będą mogli zobaczyć między innymi „Czarodziejski flet” – jedną z najpopularniejszych oper wiedeńskiego klasyka, o której Antonio Salieri miał powiedzieć, że „godna jest największych monarchów”. Pojawią się także opery buffa – „Cosi fan tutte”, „La finta giardiniera” oraz najsłynniejsza z nich – „Wesele Figara”. W repertuarze znajdzie się jedna z pierwszych oper Mozarta, napisana przez kompozytora w wieku 11 lat – „Apollo et Hyacinthus” oraz jedna z ostatnich – „Łaskawość Tytusa”. Zabrzmią symfonie i koncerty – w tym utwory zaliczające się do wybitnych dzieł muzyki sakralnej – „Msza koronacyjna” i pisane na łożu śmierci  „Requiem”.

W czasie Festiwalu nie zabraknie również przedstawień skierowanych do najmłodszych widzów. Przygotowane z myślą o nich spektakle pt. „Bastienka” (na podstawie opery „Bastien und Bastienne”) odbędą się w oryginalnych wnętrzach Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich. Każde spotkanie poprowadzi narrator – Pan Libretto, nieodłączny bohater niedzielnych spotkań. Na zakończenie Festiwalu w Teatrze Warszawskiej Opery Kameralnej młodzi widzowie zobaczą przedstawienie „W krainie czarodziejskiego fletu” (na podstawie opery „Czarodziejski flet”).

Sukces zeszłorocznego projektu Mozart na Placu Defilad, który zgromadził tysiące ludzi na kameralnych koncertach w przestrzeni miejskiej, zachęcił organizatorów do kontynuacji. Wielbiciele Mozarta, a także przypadkowi przechodnie, ponownie będą mogli posłuchać utworów kompozytora na Placu Defilad. Obok artystów Warszawskiej Opery Kameralnej pojawią się zaproszeni goście, a utwory Mozarta zabrzmią nie tylko w klasycznych aranżacjach.

Wolfgang Amadeusz Mozart należy do grona najsłynniejszych postaci w historii europejskiej kultury. Genialny kompozytor swój pierwszy utwór muzyczny napisał, mając zaledwie kilka lat. Jego dzieła znane są niemal każdemu – zachwycają zarówno znawców, jak i zwykłych słuchaczy. Na skomponowane przez siebie utwory nie nanosił prawie żadnych poprawek. Jego dorobek jest imponujący. Stworzył ponad 600 dzieł, każdy z gatunków doprowadzając do doskonałości.

Pomysłodawcami Festiwalu Mozartowskiego byli reżyser Ryszard Peryt oraz założyciel i wieloletni dyrektor Warszawskiej Opery Kameralnej Stefan Sutkowski.  Wydarzenia tegorocznej edycji odbędą się w Teatrze Warszawskiej Opery Kameralnej oraz w Łazienkach Królewskich, Kościele Seminaryjnym i Zamku Królewskim. Podobnie jak w poprzednich latach wszystkie koncerty i spektakle operowe zrealizowane zostaną przez zespół artystyczny Warszawskiej Opery Kameralnej.

Festiwal Mozartowski 23 czerwca – 31 lipca 2016, Teatr Warszawskiej Opery Kameralnej, Pałac na Wyspie i Teatr Królewski w Łazienkach Królewskich, Zamek Królewski, Kościół Seminaryjny; więcej informacji na www.operakameralna.pl.

Posted by wk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *