22 MIĘDZYNARODOWY PLENEROWY FESTIWAL JAZZ NA STARÓWCE

W kolejnej odsłonie 22 Międzynarodowego Plenerowego Festiwalu Jazz na Starówce w sobotę 16 lipca o godz. 19.00 zobaczymy ciekawy austriacki accent, wystąpi  David Helbock Trio feat. Simon Frick w składzie:  

David Helbock – fortepian
Simon Frick – skrzypce elektryczne
Raphael Preuschl – ukulele basowe
Reinhold Schmölzer – perkusja

Należą do czołówki młodych artystów austriackich. David Helbock , znakomity pianista i kompozytor, to dwukrotny laureat oraz zdobywca nagrody publiczności Konkursu Jazz- Piano Solo w Montreux i najważniejszej nagrody austriackiej  Outstanding Artist Award  2011 . Simon Frick to rozchwytywany  wszechstronny skrzypek, kompozytor i aranżer. Otrzymał tytuł Next Genaration Jazz Award 2015.
Prowadzą szeroką działalność koncertową na świecie, także z zespołami smyczkowymi i orkiestrami w  Europie.
Zespół bardzo ciekawie przekracza granice gatunkowe, wirtuozersko i z dowcipem porusza się po wielu stylach jazzu, klasyki i muzyki ludowej. foto-David Helbock Trio

David Helbock. Rozpoczął naukę gry na fortepianie w wieku 6 lat. Studiował w konserwatorium Feldkirch u prof. Ferenc Bognara, gdzie w 2005 roku ukończył studia klasycznego fortepianu dyplomem z wyróżnieniem. Od 2000 roku dodatkowo brał lekcje u Petera Madsena, pianisty jazzowego pochodzącego z Nowego Jorku, który stał się jego mentorem i przyjacielem.
Koncertuje na całym świecie, bierze udział w międzynarodowych festiwalach w takich krajach, jak USA, Australia, Meksyk, Brazylia, Argentyna, Chile Rosja, Kazachstan, Kirgistan, Chiny, Mongolia, RPA, Etiopia, Kenia, Senegal, Maroko, Indonezja, Malezja, Indie, i w całej Europie.
Od początku swojej karierze jest też bardzo aktywny jako kompozytor. Do jego dzieł zalicza się m. in. duży roczny projekt kompozytorski, przy którym , codziennie  komponował jeden nowy utwór (na początku 2010 roku ukazał się Personal Realbook zawierający ponad 600 stron muzyki).
Jest laureatem wielu prestiżowych nagród:  zdobywca  Podiumspreis Liechtenstein, 2007 – laureat Jazz- Piano-Solo w Montreux, 2010- laureat tego samego konkursu oraz zdobywca nagrody publiczności, 2011- Outstanding Artist Award  Republiki Austrii.
foto Simon Frick
Simon Frick. Skrzypek, kompozytor, aranżer. Studiował na Uniwersytecie Muzycznym im. Brucknera w Linzu  grę na skrzypcach u Josefa Sabaini’ego i Wernera Neugebauera oraz pedagogikę instrumentalną oraz jazz i muzykę popularną u Andreasa Schreibera. Podczas studiów i później intensywnie zajmował się jazzem, rockiem  oraz nową muzyką eksperymentalną. W ramach tych zainteresowań kształcił się  u boku takich artystów, jak m. in. Christoph Cech, Peter Madsen, Peter Herbert, Harry Sokal, Alan Praskin. Aktywnie bierze udział w projektach jazzu eksperymentalnego i nowej muzyki.  Koncertował  w klubach i prestiżowych salach koncertowych na całym świecie jak: Nowy Jork, Santiago de Chile, Buenos Aires, Moskwa, Wiedeń, Hamburg, Stambuł, Teheran, Delhi, Shanghai.
Simon Frick reprezentuje Yamaha Artist.

Raphael Preuschl. Studiował bas elektryczny i kontrabas i ukończył obydwa kierunki z wyróżnieniem.
Współpracował z wieloma artystami jak: Paul Urbanek, Alex Machacek, Wolfgang Puschnig, Wolfgang Reisinger, Peter Rom, Clemens Wenger, Dean Bowman, Hansi Lang, Woody Schabata.
Aktualne projekty i nośniki: Things Change 50th Anniversary Box (Wolfgang Puschnig); Mozart Revisited (Nouvelle Cuisine); Common Language (Paul Urbanek/ Bertl Mayer); The Next Generation Of Sound (Paul Urbanek feat. Alex Machacek); Common Land (Doretta Carter); Bad Follows Good, Something Wrong With You (Flip Philipp/ Ed Partyka-Dectet);  Starstruck (Peter Rom Trio.
Prowadzi szeroką działalność koncertową w klubach i festiwalach w całej Europie.

Reinhold Schmölzer. Studiował perkusję na wydziałach jazzowych w Klagenfurcie (Kärntner Landeskonservatorium), Grazu (Kunstuniversität Graz) i Berlinie (Jazzinstitut Berlin).
Koncertował w całej Europie i występował z takimi orkiestrami i artystami jak m. in. NDR-Big Band, Jazz Orchester Regensburg , Lucerne Jazz Orchestra , Lungau Big Band ,Michael Erian, Wayne Darling, , Oliver Kent, Don Menza . Laureat 1 nagrody w kategorii solo-drums  na Austrian Drums & Percussion-Youth-Contest 2002 (Feldkirch/Vbg.). W 2009 roku otrzymał nagrodę Uniwersytetu Muzycznego w Grazu (KUG) oraz Outstanding Performance Award na konkursie Kodólanyi Jazzcompetition w Siófok (Węgry). Jeszcze w tym samym roku był finalistą na JAZZVERK – 10th Annual International Composition Competition for Big Band (Szwecja.
W 2012 roku jego aranż utworu Lotus Flower (Radiohead) został wyróżniony na DOWNBEAT Student Music Awards. W 2013 roku został zaproszony do udziału w Metropole Orchestra Arrangers Workshop (Holandia) prowadzonego przez Vince’a Mendozę.

Posted by wk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *