Życie jest ruchem – aukcja

Oddanie na płótnie dynamicznej akcji to wyzwanie podejmowane przez malarzy od dawna. O tym, że życie jest podróżą i ciągłym ruchem przypominają obrazy na wystawie w DESA Unicum. Zakończy się ona 23 lutego aukcją Art Outlet: Sztuka Dawna, podczas której będzie można licytować prace w bardzo atrakcyjnych cenach.  

Podróże, tak odmienne od tych, które odbywamy współcześnie, były częstym tematem malarstwa minionych wieków. Szczególnie daleko wyprawiali się polscy artyści pochodzenia żydowskiego, szukający inspiracji w ziemi swoich przodków. Abraham Behrmann dużą część twórczości poświęcił pejzażom Palestyny. Obrazy z jego licznych wojaży dokumentują fascynację słońcem Południa i nasyconymi kolorami tamtejszych ubiorów. „Kobieta w żółtym turbanie” przedstawia czarnoskórą mieszkankę północnej Afryki w barwnej chuście na głowie i z ciężkim złotym medalionem na szyi. Obraz odznacza się bogatymi efektami fakturalnymi, widocznymi zwłaszcza w zielonym tle przetykanym złotymi refleksami. W przemysłowej Łodzi przełomu XIX i XX wieku, z którą związany był artysta, taka sztuka wnosiła powiew egzotyki do domów przedsiębiorczych potentatów włókiennictwa. Nasuwa ona skojarzenia zarówno z dostojeństwem greckiej rzeźby w brązie, jak również szczytowymi osiągnięciami takich artystów jak choćby Amedeo Modigliani. Cena wywoławcza dzieła to 7000 zł.

Uwagę wielbicieli rodzimych widoków bez wątpienia zwróci kilka pozycji. Wśród nich szczególnie interesująca jest „Sanna” Czesława Wasilewskiego, którą będzie można licytować od 10000 zł. Malarz, rozmiłowany w życiu polskiej wsi i ziemiaństwa, wielokrotnie przedstawiał sceny wyjazdów na polowania i przejażdżki saniami. Często wybierał moment ruszania w drogę, co pozwalało na pełne maestrii ukazanie zwierząt w ruchu. Podobnym dynamizmem odznacza się obraz nieznanego artysty zatytułowany „Motyw groteskowy” z ceną wywoławczą 3000 zł. To najpewniej XIX–wieczne płótno przedstawia zwarte w walce ciała dwóch morskich potworów. Ze względu na neutralne tło kojarzy się z dekoracjami groteskowymi, z kolei treść nasuwa skojarzenia z mitologiczną walką bóstw olimpijskich z gigantami.

Pozornie statyczne przedstawienia, takie jak sielskie pejzaże, wymagały odnalezienia odpowiedniego pleneru, zaś spokojne tempo przechadzki sprzyjało pogłębionej refleksji nad mijanym krajobrazem. W „Pejzażu” (cena wywoławcza 5000 zł) Eugeniusz Arct zastosował drobne, pełne koloru plamy farby, które równocześnie imitują światło i układają się w kameralny, pełen spokoju widok.   

Aukcja Art Outlet: Sztuka Dawna: 23 lutego 2017, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Marszałkowska 34/50, Warszawa

Wystawa obiektów: 7-23 lutego 2017,  godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Marszałkowska 34-50, Warszawa, wstęp wolny

Posted by wk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *