Zwiedź żydowską Warszawę bez wychodzenia z domu

Muzeum POLIN zaprasza na wirtualny spacer w technologii Street View po wystawie „Warszawa, Warsze”. Zwiedzając ją w Google Cultural Institute użytkownicy przeniosą się w zapomniany świat wielokulturowej Warszawy. Będą mogli zwiedzić miasto i poznać społeczność żydowską, która je kształtowała.

 

Podróż przez sześć charakterystycznych dla ludności żydowskiej obszarów stolicy rozpoczyna się w XVI wieku, a kończy w roku 1939. W przededniu II wojny światowej w Warszawie mieszkało ponad 350 tys. Żydów, co stanowiło prawie 40% mieszkańców stolicy.

„Warszawa Warsze” była pierwszą wystawą, która prezentowała osadnictwo żydowskie na terenie całej przedwojennej Warszawy. Od marca do czerwca 2014 r. zwiedziło ją ponad 35 tysięcy gości Muzeum POLIN. Wystawa, której kuratorem jest Ewa Małkowska-Bieniek, została nagrodzona honorowym wyróżnieniem przyznanym przez Samorząd Województwa Mazowieckiego w IX edycji konkursu „Mazowieckie Zdarzenia Muzealne – WIERZBA”.

 

Wirtualny spacer po wystawie „Warszawa, Warsze” to szósty projekt Muzeum Historii Żydów Polskich dostępny na platformie Google Cultural Institute.

 

– To nasz kolejny projekt we współpracy z Google Cultural Institute. Użytkownicy platformy mają szansę zwiedzić zarówno wystawę stałą, jak i wystawy oparte na kolekcji partycypacyjnej bez wychodzenia z domu. Dzięki temu przywracamy zapomniane żydowskie dziedzictwo, udostępniając nasze zbiory internautom z całego świata  – mówi Jolanta Gumula, wicedyrektor Muzeum POLIN ds. wystaw i zbiorów muzealnych.

 

W październiku 2014 r. Muzeum POLIN jako pierwsze muzeum w Polsce udostępniło swoje wnętrza w technologii Street View. Użytkownicy platformy mogą wirtualnie zwiedzać wystawę stałą „1000 lat historii Żydów polskich”, a także obejrzeć wystawy czasowe, m.in. „Jak zrobić Muzeum?” i „Biografie rzeczy”. Od niedawna dostępna jest również wystawa „Odzyskać opowieść” prezentująca wybrane obiekty ze zbiorów Muzeum Historii Żydów Polskich. Aby dotrzeć do szerokiego grona odbiorców Muzeum przygotowało ją w 7 wersjach językowych – m.in. hiszpańskiej, czeskiej, rosyjskiej, francuskiej, a nawet indonezyjskiej.

 

Technologia Street View została przeniesiona do muzealnych  wnętrz, aby umożliwić użytkownikom odkrywanie wystaw niemal tak, jak w rzeczywistości. Do tej pory uchwycono wnętrza ponad 350 instytucji partnerskich Google Cultural Institute, w tym ponad 130 muzeów.

 

Więcej o Google Cultural Institute

Google Cultural Institute dostarcza technologie, które pomagają społecznościom przynieść skarby ich kultur, archiwa, miejsca dziedzictwa narodowego oraz inne historyczne materiały online. Celem tej globalnej platformy jest zwiększenie zakresu i ilości materiału ze świata kultury, który wszyscy mogą wirtualnie odkrywać, co w konsekwencji prowadzi do demokratyzacji dostępu do kultury oraz zachowują ją dla przyszłych pokoleń. Google Cultural Institute zrzesza już ponad 1000 partnerów z 70 krajów i zawiera ponad 6,2 miliona obiektów muzealnych autorstwa ponad 8 tysięcy artystów.

 

Więcej o Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN powstało w symbolicznym miejscu Warszawy: w centrum dzielnicy zamieszkałej kiedyś w olbrzymiej większości przez Żydów, a w czasie wojny przekształconej przez niemieckich okupantów w getto. Zbudowane naprzeciwko pomnika Bohaterów Getta jest jego symbolicznym uzupełnieniem: pomnik upamiętnia męczeństwo i śmierć polskich Żydów, muzeum zaś przypomina, jak żyli polscy Żydzi. Od momentu otwarcia stałej ekspozycji „1000 lat historii Żydów polskich” w październiku 2014 r. wystawę, stanowiącą serce całego projektu zwiedziło już ponad 400tys. W sumie od 19 kwietnia 2013 r. muzeum odwiedziło ponad 1 mln gości uczestniczących w wydarzeniach programowych – wystawienniczych, edukacyjnych i kulturalnych.

fot. Magda Starowieyska

Posted by wk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *