ZGROMADZENIA

ZGROMADZENIA. Sztuka Wspólnoty
festiwal Nowego Teatru w centrum Warszawy

Między 7 a 9 października na placu Defilad w Warszawie odbędzie się festiwal ZGROMADZENIA. Sztuka Wspólnoty. Tematem festiwalu jest społeczny wymiar sztuki oraz potencjał prowokowania zmian poprzez działania artystyczne. W programie: warsztaty stolarskie obok odczytów współczesnych dramatów, Kongres Wróżek obok Kongresu Kultury oraz 14-godzinny maraton „Dziadów bez skrótów”. Kuratorami festiwalu są Michał Zadara i Eliza Durka. Organizatorem wydarzenia jest Nowy Teatr. Udział w festiwalu jest bezpłatny. Festiwalowi towarzyszy Kongres Kultury 2016.

9970035_300x300

Na cały weekend, między 7 a 9 października, centrum stolicy zmieni się w przestrzeń budowania tymczasowych, spontanicznych wspólnot, tworzonych dookoła działań artystycznych i społecznych. Na placu Defilad będzie można wziąć udział w warsztatach stolarskich dla kobiet i nie tylko, poszukać odpowiedzi na najważniejsze pytania podczas Kongresu Wróżek Polskich, posłuchać improwizowanych koncertów, obejrzeć wystawy, zaproponować swoje poprawki do Konstytucji podczas Parlamentu Zwykłych Ludzi, spotkać się i podyskutować z osobami zarówno myślącymi podobnie do nas, jak i kompletnie od nas odmiennie. Festiwalowi towarzyszy Kongres Kultury 2016, odbywający się w Pałacu Kultury i Nauki.

Istotnym punktem programu jest maraton teatralny mickiewiczowskich „Dziadów”. W sobotę 8 października Michał Zadara wspólnie z zespołem aktorów Teatru Polskiego we Wrocławiu wystawią „Dziady bez skrótów”. Po raz pierwszy i jedyny w Warszawie, po raz czwarty w ogóle. Czternastogodzinny spektakl rozpocznie się w południe na dużej scenie Teatru Dramatycznego, a zakończy o godzinie 2 nad ranem w niedzielę. Zadara przenosi na scenę mickiewiczowskie „Dziady” bez cięć, szuka w nich jednak kontekstów jak najbardziej współczesnych.

Mickiewicz w „Dziadach” odwołał się do ludowej tradycji odprawiania pogańskiego, zakazanego przez oficjalne instytucje obrzędu. Upatrywał w nim nowego modelu budowania wspólnoty narodowej, która miała uwzględniać wielogłos, stronić od podążania za nakazami oświeconych mędrców, wsłuchiwać się w głos guślarza – reprezentanta wykluczonych. Wystawiając „Dziady bez skrótów” chcemy zadać pytanie o to, co dzisiaj buduje wspólnotę i co ta wspólnota buduje. O rolę sztuki w kreowaniu tożsamości i umacnianiu więzi międzyludzkich – mówi Michał Zadara.

Spektakl zakończy się wspólnym ogniskiem – spaleniem energii „Dziadów” – podczas którego będzie można porozmawiać, odpocząć, ogrzać się, lub potańczyć do muzyki na żywo.

Sprzedaż biletów na „Dziady bez skrótówteż ma charakter wspólnototwórczy. Połączy najwytrwalszych, którzy zostaną na festiwalowych koncertach do późnej nocy z tymi, którzy po bilety przyjdą bladym świtem. Pierwszą pulę biletów, w cenie 10 zł, będzie można kupić od godziny 3 nad ranem w piątek w kasie Teatru Dramatycznego. Kolejna pula biletów (w tej samej cenie) sprzedawana będzie od godziny 8 do wyczerpania się miejsc.

Program ZGROMADZEŃ jest wyjątkowo bogaty. Na czas weekendu na placu Defilad stanie plac zabaw dla dzieci z przedmiotów codziennego użytku, na którym stoły, krzesła, dywany etc., zmienią się w tajne bazy, wieżowce i górskie masywy. Beton to lawa. Obok placu zabaw w ramach instalacji „Drabina Jakubowa” wszystkie starsze dzieci i młodsi dorośli będą mogli wspiąć się na 5 metrową drabinę, żeby przez lornetkę rzucić okiem na centrum miasta z nowej perspektywy.

W piątek, 7 października, o godzinie 17:00 rusza Laboratorium Pomysłów, przygotowywane przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”. To okazja do spotkania i rozmowy z ludźmi, którzy na co dzień realizują projekty społeczno-kulturalne w Warszawie, wspólnej wymiany doświadczeń, pomysłów i inspiracji. W tym samym czasie i tuż obok zaczynają się warsztaty „Wióry lecą – Stolarka dla kobiet i nie tylko”. Podczas zajęć praktycznych powstanie przedmiot nie byle jaki, w dodatku niebywale potrzebny: stanowisko do karmienia i przewijania dzieci, które po festiwalu znajdzie swoje miejsce w Nowym Teatrze.

Od godziny 17:30 do północy obradować będzie Parlament Zwykłych Ludzi, w którym udział może wziąć każdy. Parlament zgłosi, przedyskutuje, przegłosuje i uchwali preambułę oraz jedną poprawkę do Konstytucji RP. Wieczorem, o godzinie 20:00, rozpocznie się Kongres Wróżek Polskich. Przez dwie godziny, do 22:00, będzie można skonsultować każdy problem i poszukać odpowiedzi na ważne i mniej ważne pytania wraz z zaproszonymi na kongres wróżkami.

Między 17:00 a 21:00 na małej scenie Teatru Dramatycznego czytany będzie dramat Davida Turnera „Córka marnotrawna”.

Od piątku do niedzieli będzie można obejrzeć wystawę „Nic o was bez nas”, na której swoje prace zaprezentują twórcy urodzeni w latach 80. (m.in.: Cezary Poniatowski, Daniel Rycharski, Dominika Olszowy). Ekspozycja koncentruje się na dwóch tendencjach najmłodszej sztuki polskiej – ambiwalentnym stosunku do kwestii zaangażowania społecznego oraz dążeniu do wyjścia poza tradycyjnie rozumianą autonomię sztuki. W Pałacu Kultury i Nauki będzie też można zobaczyćprzygotowaną specjalnie z okazji ZGROMADZEŃ zapowiedź wystawy „Rozbrojenie kultury” Krzysztofa Wodiczki i Jarosława Kozakiewicza. Całą wystawę można oglądać z Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki. Na ekranach LED na stacji Metro Świętokrzyska zaprezentowana zostanie również praca „Goście” Krzysztofa Wodiczki. Będzie można ją oglądać od 3 do 9 października.

Nie zabraknie także programu muzycznego. Dwa koncerty zagra Warszawska Orkiestra Uliczna(o godzinie 18:30 oraz o 22:00), Warszawska Orkiestra Improwizacji przywoła eksperymentalnego ducha Briana Eno (godzina 20:00), a o północy „Janusz Olejniczak zagra co chce, w tym Chopina”. Pod koniec koncertu (godz. 3:00) rozpocznie się sprzedaż pierwszej puli biletów na sobotnie przedstawienie „Dziadów bez skrótów” (bilety w symbolicznej cenie 10 zł).

Głównym wydarzeniem soboty, 8 października, będzie 14-godzinny maraton teatralny w reżyserii Michała Zadary: „Dziady bez skrótów”. Ale to nie jedyna część sobotniego programu.O godzinie 10:00 rozpocznie się dwudniowy „Hackathon kulturalny”, którego celem jest łączenie potencjałów twórców kultury z kreatywnością programistów i projektantów mobilnych aplikacji. Kontynuowany będzie warsztat „Stolarka dla kobiet i nie tylko”, a na małej scenie odbędzie się czytanie sztuki Elżbiety Chowaniec „Sumienie”. Wieczorem wrażenia muzyczne zapewnia kompozytor Krzysztof Knittel i jego „Wielka Improwizacja (dyrygowana)”.

Niedziela, 9 października, to czas kanalizowania nagromadzonej, festiwalowej energii. O 2:00 w nocy na placu Defilad zapłonie ognisko, w którym spalona zostanie energia „Dziadów”. Przy muzyce, przy kawie, we wspólnym gronie. O godzinie 17:00 odczytany zostanie tekst Konstytucji RP. Czytać będzie Chór Polaków złożony z dzieci, emerytów, Wietnamczyków, uchodźczyń, aktorów Teatru 21, przedstawicieli związku strzeleckiego „Strzelec” i Chóru Kobiet. Dołączyć może każdy. „Konstytucja na Chór Polaków” to spektakl reżyserowany przez Martę Górnicką. Jego premiera odbyła się 2 maja w Nowym Teatrze.

Więcej informacji i pełny program festiwalu na stronie:
www.zgromadzenia.org

 Michał Zadara

Reżyser operowy i teatralny. Jest pierwszym reżyserem, którym wystawił w całości „Dziady” Adama Mickiewicza. Jego nowatorskie inscenizacje polskiej oraz europejskiej klasyki są grane w teatrach w Polsce, Niemczech i Austrii i były pokazywane w Ameryce, Rosji, Chinach. Równolegle pracuje z zespołem CENTRALA, tworząc innowacyjne projekty artystyczne. Wykonał szereg instalacji teatralnych przeznaczonych dla konkretnych miejsc (Hotel Savoy w Łodzi, Muzeum Powstania Warszawskiego, Belweder w Warszawie). Studiował teatr i politykę w Swarthmore College w Filadelfii, oceanografię w Woods Hole i reżyserię w Krakowie. Laureat Paszportu „Polityki” za rok 2007, gitarzysta “All Stars Dansing

Band”. Jego teksty o kulturze i polityce publikuje www.krytykapolityczna.pl.
Eliza Durka

Absolwentka wydziału historii Uniwersytetu Warszawskiego. Działa na pograniczu kultury, trzeciego sektora, administracji publicznej i biznesu. W sposób interdyscyplinarny łączy swoje doświadczenia zawodowe szukając poprzez nie źródeł zmiany społecznej.

W latach 2008-2009 była członkiem Zespołu Doradców Strategicznych Premiera RP, w którym odpowiadała za obszar kapitału społecznego (zaufanie społeczne, potencjał kreatywny Polski, wizerunek Polski, debata publiczna, media i nowe technologie, kultura). Jest współautorką projektu i raportu “Polska 2030.Wyzwania Rozwojowe”.

Pracowała jako dziennikarka i redaktorka (m.in. Gazeta Wyborcza, TVN24) oraz jako menadżer w organizacjach biznesowych (KPMG, Giełda Papierów Wartościowych).

 

Organizatorzy:
Nowy Teatr

Kuratorzy:
Michał Zadara, Eliza Durka

Partner festiwalu:
Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy

Posted by wk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *