Wystawa „Kobiety Pistolety” w Muzeum Dulag 121

22 kwietnia, w sobotę, o godz.17 w Muzeum Dulag 121 w Pruszkowie (ul. 3 Maja 8A) odbędzie się uroczyste otwarcie wystawy historycznej „Kobiety Pistolety. Polki – jeńcy wojenni w obozie koncentracyjnym”. W wernisażu udział wezmą świadkowie historii oraz kurator wystawy – Wirginia Węglińska z Muzeum Stutthof. Ekspozycję można będzie zwiedzać do 21 maja.

Wystawa „Kobiety Pistolety” przygotowana przez Muzeum Stutthof opowiada o losach 40 kobiet, które po Powstaniu Warszawskim uwięziono w obozie przejściowym Dulag 121 w Pruszkowie, a potem deportowano do obozu koncentracyjnego Stutthof w Sztutowie na Pomorzu. Bohaterki wystawy to sanitariuszki i łączniczki biorące udział w Powstaniu Warszawskim. Dzięki wystawie poznajemy ich wojenne perypetie z czasów walk powstańczych, szczegóły związane z pobytem w obozie w Pruszkowie, a także dramatyczne wspomnienia z deportacji i z obozu koncentracyjnego Stutthof.

Kobiet było czterdzieści. Miały od 14 do 28 lat i należały w większości do Armii Krajowej – do pułku „Baszta” działającego podczas Powstania Warszawskiego na Mokotowie. Po upadku Mokotowa pojmane kobiety uwięziono w obozie przejściowym Dulag 121 w Pruszkowie. Pomimo zapewnień o przysługujących im prawach jeńców wojennych, rankiem 29 września 1944 roku grupę 40 sanitariuszek i łączniczek wywieziono do obozu koncentracyjnego Stutthof. Już podczas transportu „Czterdziestkę” odizolowano od ludności cywilnej i umieszczono w osobnych wagonach. Większość kobiet była ubrana w kombinezony, kurtki wojskowe z biało-czerwonymi proporczykami. Miały naszywki na furażerkach i polskie orzełki. Kilka miało chlebaki i pasy wojskowe. Po przyjęciu do obozu kobiety-jeńcy nie zostały poddane zwyczajowej „ceremonii powitalnej”. Ustawiono je przy drutach kolczastych, gdzie czekały na dalsze rozkazy. W ciągu kilku godzin wiadomość o ich przybyciu obiegła cały obóz. Czterdzieści dziewcząt w mundurach wzbudziło zainteresowanie nie tylko więźniów, lecz także SS-manów. Mówiono o nich Kobiety Pistolety.

Historia „Czterdziestki” jest opowieścią o niezwykłych przyjaźniach, które stały się strategią przetrwania. Pomimo różnych charakterów, temperamentów i wieku kobiety-jeńcy były bardzo solidarne. Każda z nich spontanicznie przyjęła odpowiedzialność za postawę i przetrwanie całej grupy. Udało im się dowieść, że człowiek ma umiejętność wznoszenia się ponad narzucony los.

 

Posted by wk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *