Wystawa „Białoruś. Droga do wolności”

Tłumy na ulicach Mińska, marsze wolności i uzbrojeni funkcjonariusze milicji rozpędzający pokojowe demonstracje, protestujące kobiety ─ panna młoda w biało-czerwono-białej sukni czy walcząca z dyktaturą od 1995 roku Nina Bahinskaji. To tylko niektóre kadry dokumentujące ostatnie miesiące walki białoruskiego społeczeństwa o wolne wybory i demokrację.

Na fotograficznej wystawie plenerowej znalazło się trzydzieści zdjęć dokumentujących ostatnie miesiące walki białoruskiego społeczeństwa o wolne wybory, demokrację i niepodległe państwo. Fotografowie Iryna Arakhouskaya, Nadia Buzhan, Tacciana Kapitonava i Aliaksandr Vasiukovich, współpracujący z niezależną telewizją „Biełsat” i tygodnikiem „Nasza Niwa”, ryzykując zdrowie i wolność, zabiegają o to, żeby Polska i cała Europa mogły lepiej rozumieć, o co i z kim walczą Białorusini tuż za granicą naszego państwa. 

Na wystawie zobaczymy tylko fragment trwających czwarty miesiąc demonstracji i związanych z nimi represjami, w tym licznymi zatrzymaniami, których liczba ofiar przekracza 30 tysięcy osób – mówi Aleś Zarembiuk, kurator wystawy i prezes fundacji „Białoruski Dom”. – Polskę i Białoruś łączy nie tylko wspólna granica, ale i wspólna historia, bohaterowie, białoruska mniejszość i diaspora mieszkająca w wielu polskich miastach oraz polska mniejszość narodowa na Białorusi. Polacy od wielu lat wspierają nasze dążenia wolnościowe i niepodległościowe. Dlatego tak ważne jest pokazywanie dwóch, bardzo różnych stron białoruskiego społeczeństwa — pokojowych demonstrujących, pragnących wolności i demokracji jak i milicję, która bije, torturuje i morduje – dodaje.

fot. Urząd Miasta Warszawa

Poza zdjęciami na wystawie znajduje się kalendarium z najważniejszymi datami z historii współczesnej Białorusi. Szczególny nacisk położono na te momenty i wydarzenia, przez które stopniowo wprowadzano i wzmacniano autorytarny sposób zarządzania państwem. Dzięki temu wyraźnie widać jak reżim się umacniał, a jednocześnie rosła gotowość do czynnego oporu na ulicach białoruskich miast, a szczególnie Mińska. 

Wystawa została zrealizowana z inicjatywy Fundacji „Białoruski Dom” w Warszawie we współpracy z Domem Spotkań z Historią, instytucją kultury m.st. Warszawy. Fundacja „Białoruski Dom” to organizacja działającej na rzecz praw człowieka, społeczeństwa obywatelskiego i demokracji w Białorusi. Po niemal dziesięciu latach działalności stał się najważniejszą organizacją pozarządową budującą relacje białorusko-polskie, funkcjonując jako „niezależna ambasada Białorusi”. Wystawa kontynuuje tę misję, zabiegając o popularyzację i wspieranie białoruskich dążeń wśród polskiej społeczności — Polaków, białoruskiej mniejszości oraz wszystkich osób, którym bliski jest los naszego wschodniego sąsiada.

Wystawa plenerowa jest dostępna do 31 grudnia 2020 r. przy ul. Krakowskie Przedmieście/róg Karowej (skwer im. ks. J. Twardowskiego). Podgląd wystawy jest dostępny na stronie dsh.waw.pl. Ekspozycja będzie dostępna także w innych polskich miastach.

Żródło: https://www.um.warszawa.pl

Posted by wk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *