Wystawa 36 x Rembrandt

Zamek Królewski w Warszawie wystawą 36 x Rembrandt włącza się w międzynarodowe obchody Roku Rembrandta. 36 oryginalnych dzieł holenderskiego mistrza – obrazy, rysunki i grafiki będzie można obejrzeć od 5 października do 3 listopada 2019.

Rok 2019 został ogłoszony Rokiem Rembrandta, by w sposób szczególny upamiętnić 350. rocznicę śmierci Rembrandta van Rijn (1609–1669), jednego z największych i najlepiej rozpoznawalnych artystów wszech czasów. Genialny malarz, rysownik oraz rytownik stał się symbolem rozkwitu holenderskiej sztuki siedemnastego wieku, zwanego Złotym Wiekiem. Z tej okazji wiele muzeów na całym świecie organizuje liczne wystawy i przedsięwzięcia kulturalne, by zaprezentować szerokiej publiczności dzieła mistrza.

fot. Materiały organizatora

4 października, czyli dokładnie w 350. rocznicę śmierci artysty, Zamek Królewski w Warszawie otworzy wystawę 36 x Rembrandt. Zostaną zaprezentowane na niej dwa z trzech obecnych w polskich kolekcjach obrazy Rembrandta z Zamku – Dziewczyna w ramie obrazu i Uczony przy pulpicie.

Będą im towarzyszyć oryginalne rysunki oraz grafiki Rembrandta z polskich zbiorów, tworząc razem grupę 36 autorskich dzieł wielkiego Holendra.

Prezentowane dzieła pochodzą m.in. z Gabinetu Rycin Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie oraz Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie i przedstawiają studia postaci kobiet, starców, uczonych oraz autoportrety Rembrandta i wizerunki osób z jego otoczenia. Poza możliwością zapoznania się z różnymi technikami, w jakich tworzył Rembrandt, eksponowana selekcja rycin i rysunków tworzy ciekawy kontekst dla zamkowych obrazów, sytuując je w szerszej perspektywie twórczości artysty.

W Roku Rembrandta Zamek świętuje również 25. rocznicę otrzymania daru prof. Karoliny Lanckorońskiej, dzięki której Dziewczyna i Uczony znalazły się w jego zbiorach. Z tej okazji na wystawie opowiemy również o tym bezprecedensowym w dziejach polskiej muzeologii geście oraz o niezwykłej, a zarazem bardzo burzliwej historii obrazów i ich kolejnych kolekcjonerów.

Dopełnieniem opowieści o nadzwyczajnych losach Dziewczyny i Uczonego Rembrandta będzie ukazanie ich popularności na przestrzeni wieków poprzez prezentację ich późniejszych powtórzeń tworzonych w różnych technikach. Kopie będą eksponowane w sąsiedztwie oryginałów, co jest unikatową okazją do ich porównania oraz do weryfikacji umiejętności kopistów.

Posted by wk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *