Wiersze w mieście

7 sekund. Wydaje się, że to chwila zupełnie bez znaczenia. Jednak to wystarczy, by zatrzymać się w biegu i na moment oderwać od rzeczywistości. Tyle czasu potrzeba, by przeczytać jeden z dwudziestu wierszy, które zawładną Warszawą dzięki kolejnej odsłonie projektu „Wiersze w mieście”. Tematem tegorocznej edycji jest miłość, a organizatorzy prowokacyjnie pytają, czy nie jest tak, że właściwie wszystkie wiersze są o miłości i zachęcają do dzielenia się poezją za pomocą 30 tysięcy specjalnych pocztówek. Akcja startuje 1 kwietnia i potrwa cały miesiąc.

Gdy w społeczeństwie toczy się gorąca dyskusja na temat języka nienawiści, na ulicach Warszawy, już po raz trzeci, pojawią się akcenty silnie kontrastujące z agresją. Tematem tegorocznej edycji „Wierszy w mieście” jest miłość i właśnie wiersze jej poświęcone pojawią się w kwietniu w przestrzeni publicznej. Poezja w swojej istocie jest wyjątkowym rodzajem komunikatu, a tym razem stanie się śmiałą manifestacją języka miłości. Do posługiwania się nim warszawiacy będą zachęcani na każdym kroku – na przystankach, w kawiarniach, bibliotekach, księgarniach, i w szczególny sposób na ulicy Chmielnej, gdzie stanie specjalny „Fotel do czytania wierszy”. Miękki i wygodny fotel będzie zachęcał do zrobienia sobie przerwy w codziennym pędzie i zapewnienia sobie chwili relaksu w samym centrum miasta. Być może ktoś usiądzie w nim tylko na 7 sekund, by przeczytać jeden wiersz, a być może ktoś inny zostanie przez godzinę zgłębiając utwory wszystkich dwudziestu poetów.

W dzisiejszych dynamicznych czasach obecność poezji w codziennym życiu jest szczególnie ważna, dlatego cieszę się, że możemy zaprosić na spotkanie z poświęconymi miłości wierszami europejskich poetów. W wielu nieoczekiwanych miejscach w Warszawie – pełnej tempa, nowoczesnej polskiej metropolii – każdy przechodzień przez cały kwiecień będzie miał okazję do refleksji nad ludzkimi uczuciami – mówi Taťjana Langášková, dyrektorka Czeskiego Centrum w Warszawie.

fot. materiały organizatora

Wierszami o miłości będzie można także dzielić się z innymi. W ponad stu warszawskich kawiarniach, księgarniach i bibliotekach znajdzie się 30 tysięcy pocztówek z poezją. Wiersze serwowane razem z kawą staną się być może inspiracją do napisania kilku słów do dawnego znajomego czy kogoś z rodziny. Ta zapomniana dzisiaj forma komunikacji niesie za sobą emocje nieporównywalne do kontaktu za pomocą sms-a, czy Messengera. Cały repertuar czynności związanych z wysyłaniem i odbieraniem pocztówki układa się
w wyjątkową intymną opowieść idealnie korespondującą z poezją.

 Miasto podejmuje różne działania na rzecz rozwoju czytelnictwa. Wsparcie dla „Wierszy w mieście” jest tego przykładem. Przekonani o sile poezji, jak wiele wrażeń i emocji potrafi wywołać, zachęcamy do szukania wierszy w przestrzeni miasta. Z satysfakcją po raz kolejny angażujemy się w projekt, który ukazuje bogactwo i różnorodność kulturową Europy – mówi Prezydent m.st. Warszawy, Rafał Trzaskowski.

Wiersze w mieście”, 1-30 kwietnia, przystanki autobusowe, kawiarnie, kluby, księgarnie i biblioteki na terenie całej Warszawy, wystawa na ogrodzeniu Ambasady Rumunii, dokładne lokalizacje: www.wierszewmiescie.eu

Posted by wk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *