„W Promieniach. Zupełnie nieznane listy Marii Skłodowskiej-Curie”

Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie zaprasza na premierę online monodramu „W promieniach. Zupełnie nieznane listy Marii Skłodowskiej-Curie”, na podstawie sztuki Artura Pałygi, w reżyserii Edyty Łukaszewskiej. W tytułowej roli wystąpi Walentyna Sizonenko.

Spektakl został wyprodukowany przez Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie. Za przestrzeń teatralną posłużyła stała ekspozycja Muzeum: część wystawy urządzona na wzór paryskiego laboratorium Państwa Curie oraz sala, w której prezentowane są zdjęcia, pamiątki oraz przedmioty osobiste noblistki. Widzowie w pewnym momencie przedstawienia podążają za aktorką eksplorując muzealną przestrzeń.

Premiera pierwszej emisji przedstawienia w internecie odbywa się w ramach wydarzenia „Festiwal Kultury Bez Barier” trwającego od 25. września do 4. października. Spektakl będzie dostępny z tłumaczeniem na Polski Język Migowy. Sztuka opowiada o życiu noblistki, jej lękach, pasjach i życiowych rolach. Ukazuje różne oblicza Marii Skłodowskiej-Curie: poznajemy oczywiście wybitną chemiczkę, „Marię-czarownicę”, która miesza każdego dnia w wielkim kotle, by uzyskać rad; jest „Maria spełniona” – żona Piotra i matka trzech córek. Widzimy także „Marię uwolnioną” – schorowaną kobietę u schyłku życia. Monodram ma formę listów pisanych przez osiemnastoletnią Manię Skłodowską do Marii, będącej już w podeszłym wieku. Spektakl w zeszłym roku zdobył główną nagrodę przyznaną przez publiczność 7. Koszalińskich Ogólnopolskich Dni Monodramu – Debiuty „Strzała Północy 2019”.

fot. Materiały organizatora

W postać noblistki wcieliła się Walentyna Sizonenko – absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Jekaterynburgu w Rosji. Karierę aktorską rozpoczęła w Teatrze Kolady. Współpracowała z teatralną platformą Jelcyn Centrum i Teatr Polski w Warszawie. Jako stypendystka programu Narodowe Centrum Kultury „Gaude Polonia” odbyła staż pod opieką Andrzeja Seweryna. Jej pasją oprócz aktorstwa jest malarstwo – ukończyła Szkołę Sztuk Pięknych im. I. Szadra, a swoje prace prezentowała na wystawach w Cannes i Jekaterynburgu.

Reżyserii spektaklu podjęła się Edyta Łukaszewska, absolwentka Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Na swoim koncie ma kilkadziesiąt ról teatralnych, filmowych i telewizyjnych. Od kilkunastu lat związana jest z Teatrem Nowym w Poznaniu. Laureatka wielu nagród m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym „Boska Komedia” w Krakowie za najlepszą rolę kobiecą w spektaklu Agaty Dudy-Gracz „Będzie pani zadowolona…” Monodram Edyty Łukaszewskiej „Porno” został wyróżniony na Festiwalu Współczesnej Dramaturgii Węgierskiej DESZKA. Aktorka, jak sama przyznaje, jest zakochana w mądrości, delikatności, emocjonalności i odwadze Marii Skłodowskiej-Curie. Za reżyserię oświetlenia spektaklu odpowiada Dariusz Zabiegałowski, na stałe związany ze Teatr Studio.

Autorem dramatu „W promieniach. Nieznane listy Marii Skłodowskiej-Curie” jest Artur Pałyga – scenarzysta, dramaturg, pisarz, poeta, dziennikarz i pedagog. Absolwent polonistyki na Uniwersytet Jagielloński i Studium Nauczycielskiego w Bielsku-Białej ze specjalizacją wychowanie muzyczne. Na stałe związany jest z Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach. Autor kilkudziesięciu scenariuszy i sztuk teatralnych. Jego utwory przetłumaczono na wiele języków. Za dramat „W sercu słońca gromadzi się popiół” otrzymał Gdyńską Nagrodę Dramatyczną (2013). Przedstawienia na podstawie tekstów Artura Pałygi dwukrotnie zdobyły Grand Prix festiwalu R@Port w Gdyni (2008, 2009). W 2015 roku Aneta Groszczyńska zrealizowała spektakl telewizyjny w oparciu o jego dramat „Żyd”. Artur Pałyga prowadzi zajęcia literackie dla osób z niepełnosprawnościami w Bielskie Stowarzyszenie Artystyczne “Teatr Grodzki”. Organizuje także Szkołę Pisania Sztuk w Teatrze Śląskim.

Monodram dostępny w dniach 27 września o 18:00 – 11 października o 17:00

Źródło: https://www.facebook.com/mmscwarszawa/

Posted by wk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *