Turek we Włoszech

Turek, który przyjeżdża do Italii i wiąże się z Włoszką; Włoch przebierający się za Turka, 
a Turczynka za Włoszkę. Między nimi krążący Poeta notujący pomysły do nowej opery buffa – tak
w skrócie można by opisać fabułę Turka we Włoszech. Reżyser przedstawienia, Christopher Alden, umieścił akcję we włoskiej scenerii lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych ubiegłego wieku, gdzie jeszcze dobitniej uwidocznione zostały piętrzące się intrygi miłosne, nieporozumienia oraz wszechobecny komizm.

Spektakl, który miał swoją premierę na Festiwalu d”Aix-en-Provence z powodzeniem wystawiany był również w Teatro Regio di Torino i Opéra de Dijon. Amerykański reżyser, aktywny twórczo od ponad 30 lat, zdobył uznanie na najbardziej prestiżowych scenach operowych w Ameryce Północnej i Europie. Na scenie Teatru Wielkiego – Opery Narodowej po raz pierwszy będziemy mogli zobaczyć operę w jego reżyserii. To nie pierwszy jednak raz, kiedy na warsztat bierze Turka
we Włoszech (już w 1995 roku wystawił spektakl w Long Beach Opera). Tym razem skupił się na relacjach dwóch światów: kobiecego i męskiego, ale także świata kultury muzułmańskiej i zachodniej. I jak mówi sam reżyser, spektakl zyskuje dzisiaj na aktualności: (…) Donald Trump nie lubiłby tej opery: postaci z dwóch tak różnych kultur wspólnie pokonują bariery… Temat ten jest wciąż aktualny. Gdybyśmy akcję opery umieścili w naszych czasach, pan Turek przyjechałby do Nowego Jorku, byłby zatrzymany na lotnisku i odesłany do domu.

Warszawskiej inscenizacji z polsko-włoską obsadą towarzyszyć będzie orkiestra Teatru Wielkiego – Opery Narodowej pod batutą dyrektora muzycznego Andriya Yurkevycha.

Gioachino Rossini

Dramma buffo w dwóch aktach

Libretto Felice Romani

Premiera 17 marca 2017, godzina 19.00
Teatr Wielki – Opera Narodowa, Sala Moniuszki

Posted by wk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *