Trzeci Festiwal Grzesiuka

Teatr Baza serdecznie zaprasza na trzeci Festiwal Grzesiuka już 5 i 6 maja. W Parku Sieleckim znowu zabrzmią takie utwory jak “Felek Zdankiewicz”, “Apaszem Stasiek był”, czy “Nie masz cwaniaka”. W klimat przedwojennych Sielc zabiorą nas wydarzenia trzeciego Festiwalu Grzesiuka w roku szczególnym – dokładnie 100 lat od urodzin barda Czerniakowa i w 100. rocznicę odzyskania niepodległości.

W kapeluszu lub kaszkiecie, czerwonej apaszce, sukience z lat młodości babci zapraszamy do świętowania. Powodów mamy dużo, ale dwa z nich są prawdziwie istotne. 6 maja 1918 roku przyszedł na świat Stanisław Grzesiuk – pisarz, który dał świadectwo wydarzeniom z obozów koncentracyjnych i zamknął we wciągającej opowieści historie przedwojennego Czerniakowa. Stanisław Grzesiuk – pieśniarz dzięki któremu szerokiej publiczności znane są przedwojenne piosenki i przyśpiewki. Stanisław Grzesiuk – człowiek, który zarażał dobrym humorem i żartem, wokół którego na oddziałach płucnych i w sanatorium zbierali się ludzie łaknący uśmiechu i fantastycznych opowieści. W 1918 roku wydarzyło się także coś jeszcze. Naród polski wreszcie mógł zacząć mówić o swojej państwowości, suwerenności. Po wielu latach zaborów i szykan, udało się odzyskać niepodległość. Spotkajmy się zatem i świętujmy!

5 i 6 maja w Parku Sieleckim odbędzie się już po raz trzeci Festiwal Grzesiuka. Będziemy bawić się w przedwojennym stylu. Będą tańce i wszechobecna muzyka. A ponadto warsztaty dla dzieci i dorosłych, karuzela, coś na ząb, konkursy z nagrodami i animacje. Będzie możliwość wzięcia udziału w grze miejskiej “Śladami Ferajny”. Młodych wykonawców, muzyków zapraszamy do wykonania piosenek z repertuaru barda z Czerniakowa podczas konkursu piosenki. Podczas koncertów z kolei zagrają: Kapela Czerniakowska, Grupa Teatralna Warszawiaki, Alegancka Kapela, Heniek Małolepszy i Warszawskie Przedmieście oraz Warszawska Orkiestra Sentymentalna. 5 maja odbędzie się też szczególny koncert. Utwory ze swojej najnowszej płyty “100 lat Panie Staśku” zaprezentuje Warszawskie Combo Taneczne, któremu artystycznie przewodzi Jan Młynarski. Płyta została wydana z okazji 100. urodzin Stanisława Grzesiuka. W instrumentarium pojawia się odnowiona bandżola, bez której Stanisław Grzesiuk nie wychodził z domu, a którą pieszczotliwie nazywał “drewnem”.

Pierwsza edycja Festiwalu Grzesiuka odbyła się w 2016 roku, w dniach od 6 do 8 maja. Jednym z jej elementów było namalowanie muralu (na budynku mieszkalnym u zbiegu ulic Lubkowskiej i Gagarina), upamiętniającego związek postaci z miejscem pt. “Stanisław Grzesiuk – stąd jestem!”. Projekt poprzednich i tegorocznej edycji powstał przy wsparciu finansowym Dzielnicy Mokotów m.st. Warszawy. Organizowany jest przez Stowarzyszenie Teatr Baza oraz Partnerstwo dla Mokotowa “Moje Sielce”. Serdecznie zapraszamy!

Posted by wk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *