Dziesięć premierowych ekranizacji teatralnych w trzy dni. Najnowsza polska dramaturgia na kinowych ekranach. Od 9 do 11 lutego w warszawskim Teatrze Collegium Nobilium oraz w kinie Kultura „nowe kadry teatru”, czyli druga edycja festiwalu TEATROTEKA FEST. Na wszystkie projekcje oraz wydarzenia towarzyszące wstęp wolny.
Podczas pierwszej edycji TEATROTEKI FEST w 2017 roku odbyło się 25 projekcji spektakli stanowiących nowy etap w myśleniu o ekranizacjach teatralnych. W festiwalowych pokazach wzięło udział prawie trzy tysiące widzów.
W tym roku jeszcze mocniej otwieramy się na teatralną i kinową publiczność. Projekcje pokażemy w dwóch miejscach: w Teatrze Collegium Nobilium oraz w znajdującym się „po sąsiedzku” kinie Kultura. Harmonogram został ułożony w taki sposób, aby spektakle
TEATROTEKI FEST obejrzało jak najwięcej widzów.
Podczas trzech dni trwania festiwalu (9-11 lutego) zobaczą oni 10 premierowych spektakli i będą mogli wziąć udział w prowadzonych przez studentów i dziennikarzy rozmowach z twórcami. II edycja TEATROTEKI FEST to najzdolniejsi młodzi reżyserzy, najlepsze polskie teksty dramatyczne, wybitni aktorzy, operatorzy, kompozytorzy i scenografowie.
Festiwalowe ekranizacje pokażą, jak bliskie są związki spektakli Teatroteki, wyprodukowanych przez Wytwórnię Filmów dokumentalnych i Fabularnych, z kinem. To właśnie połączenie światów teatru i filmu, z którym mamy tu do czynienia, jest kwintesencją i siłą tych produkcji.
Tak swoje teatrotekowe doświadczenia opisują zresztą sami twórcy. – Ujęła mnie ta forma, chociaż od początku miałem problem z określeniem jej gatunku. Czy to jest teatr, kino, czy teatr telewizji? W pewnym momencie po prostu przestałem to robić, a z niejasności i nieoczywistości gatunku zacząłem czerpać kolejne inspiracje. Miałem cztery dni zdjęciowe, a do nagrania 40 aktorów w 40 scenografiach. To było wielkie wyzwanie – podkreśla Adam Sajnuk, reżyser prezentowanego podczas pierwszej edycji TEATROTEKI FEST „Zakładu doświadczalnego Solidarność”.
Filmowy akcent festiwalu widać także w składzie siedmioosobowego jury, które przyzna nagrody w 11 kategoriach. W gronie oceniających znaleźli się: Danuta Stenka (aktorka teatralna i filmowa), Roman Gutek (prezes Stowarzyszenia Nowe Horyzonty), Michał Walkiewicz (redaktor naczelny portalu Filmweb.pl), Kalina Zalewska (krytyk teatralny, zastępczyni redaktora naczelnego miesięcznika „Teatr”), Małgorzata Semil (tłumacz, przewodnicząca sekcji Autorów Dzieł Dramatycznych ZAiKS-u), Małgorzata Sikorska-Miszczuk
(dramatopisarka, laureatka Grand Prix pierwszej edycji TEATROTEKI FEST) i Wawrzyniec Kostrzewski (reżyser teatralny i filmowy, laureat Grand Prix pierwszej edycji TEATROTEKI FEST).
Najlepszy spektakl wskaże także kilkudziesięcioosobowe grono dziennikarzy i krytyków zajmujących się zawodowo tematyką teatralną i filmową oraz festiwalowa publiczność. Widzowie będą mogli oddawać głosy w miejscach pokazów, korzystając ze specjalnie
przygotowanych stanowisk multimedialnych oraz przez specjalną zakładkę na stronie internetowej festiwalu (www.teatroteka.com.pl). Już dziś znaleźć można tam program projekcji oraz wydarzeń towarzyszących, podstawowe informacje, opisy i zwiastuny spektakli
walczących o nagrody. W kolejnych dniach na stronie pojawiać się będą aktualności z przygotowań i ciekawostki.
TEATROTEKA FEST obecna będzie także na portalu e-teatr, e-teatr.tv oraz w mediach społecznościowych. Na Facebooku, Instagramie i YouTube (kanał Teatroteka Fest) znajdą się nie tylko zapowiedzi projekcji, relacje i zdjęcia pokazujące, co działo się na festiwalu każdego dnia, ale także duża porcja materiałów z „festiwalowego offu” i wywiady z twórcami.
Podglądanie emocji artystów oraz widzów może być szczególnie interesujące także ze względu na dużą różnorodność festiwalowych spektakli i dramatów. W większości są to teksty nowe, docenione w najważniejszych konkursach dramaturgicznych w Polsce. W zestawieniu konkursowym znalazła się między innymi sztuka Jolanty Janiczak „Sprawa Rity G.” (tytuł org. „Sprawa Gorgonowej”) – zdobywczyni Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej w 2016 roku, „Dziecko” Ingi Iwasiów i „Cicha noc” (tytuł pierwotny „Piwnica”) Amanity Muskarii – teksty napisane na konkurs Strefy Kontaktu, organizowany w 2015 roku przez Teatr Współczesny we
Wrocławiu – oraz „Nie ma”, czyli najnowsza sztuka Maliny Prześlugi, która została nagrodzona pierwszą nagrodą w zeszłorocznej edycji tego konkursu.
W dniu otwarcia TEATROTEKI FEST dla widzów festiwalu zagra Włodek Pawlik (ubiegłoroczny juror festiwalu), który wykona jazzowe improwizacje inspirowane spektaklami Teatroteki oraz utwory ze swoich płyt.