Summer Exhibitions

Summer Exhibitions to pierwsza tak obszerna prezentacja prac niezależnych międzynarodowych twórców w Polsce. Znajdą się na niej nigdy niepokazywane w kraju obrazy włoskiego mistrza, Aldo Salvadoriego oraz mistyczne abstrakcje Josepha Kapelyana. Pierwsza z cyklu letnich wystaw w DESA Unicum otworzy się już 6 lipca.

 

Obrazy jednego z najbardziej niezależnych włoskich twórców – Aldo Salvadoriego przywodzą na myśl najlepsze płótna Amedeo Modiglianiego. Czerpał on również wzorce od renesansowych mistrzów i impresjonistów. Choć malarz był świadkiem powstania, rozwoju i zanikania licznych prądów artystycznych, nigdy nie stał się ich częścią. Pozostawał niezależny i wierny malarstwu figuratywnemu, a jego poszukiwania oscylowały wokół zagadnienia formy. Począwszy od 1930 roku Salvadori wystawiał swoje prace na najważniejszej europejskiej wystawie sztuki, Biennale w Wenecji, w którym brał udział cyklicznie aż do 1956 roku. Jego obrazy prezentowane były we Włoszech na licznych wystawach monograficznych oraz zbiorowych w towarzystwie światowej sławy artystów: Giorgia de Chirico, Pierre’a Bonnarda oraz Édouarda Vuillarda. Wystawa pod patronatem Włoskiego Instytutu Kultury rozpocznie się 6 lipca.

W tym samym dniu w DESA Unicum otwarta zostanie wystawa „Joseph Kapelyan: Abstrakcja mistyczna”. Kapelyan jest artystą białoruskiego pochodzenia, który obecnie mieszka i tworzy w Tel Awiwie. Doświadczenie wojny na Uralu, liczne podróże, w tym pobyt w Polsce i emigracja do Izraela wywarły duży wpływ na jego twórczości. Bogactwo doświadczeń artysty widoczne jest na jego płótnach pełnych odniesień do judaizmu, prawosławia, sztuki dawnej, ale także do współczesności. Kepelyan, podobnie jak Salvadori, jest artystą niezależnym, pozostającym w opozycji do obowiązujących w sztuce trendów. Cechuje go nonkorformizm i niczym nieskrępowana wyobraźnia. W swojej twórczości porzuca akademickie ograniczenia i sztywne zasady na rzecz poszukiwań indywidualnego stylu. Wychodzące spod pędzla malarza pejzaże, martwe natury, fantastyczne oraz mistyczne obrazy są metaforycznymi przedstawieniami pragnienia doznania najgłębszych ludzkich emocji. Kapelyan ma na swoim koncie ponad 30 wystaw indywidualnych i ponad 150 zbiorowych, organizowanych na całym świecie.

Podczas letnich wystaw zaprezentowane zostaną również najwyższej klasy wyroby rzemiosła artystycznego. 6 lipca rozpocznie się wystawa „Szklane marzenia”. Od 23 lipca będzie można oglądać wystawę „Skarbiec: srebra, platery, brązy”.

Aldo Salvadori. Intymny portret kobiecej duszy: 6-21 lipca

Joseph Kapelyan: Abstrakcja mistyczna: 6-21 lipca

 Szklane marzenia: 6-21 lipca

Skarbiec: srebra, platery, brązy: 23 lipca – 11 sierpnia

 Wystawy można oglądać w siedzibie DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, w godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), wstęp wolny

Posted by wk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *