Spotkanie z Michałem Rusinkiem

„Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej” (wyd. Znak) to portret osoby nieprzeciętnej, o niezwykłym poczuciu humoru, która jednocześnie potrafiła mówić o sprawach najistotniejszych. Autor książki, Michał Rusinek, spotka się z czytelnikami 1 lutego o godz. 18:00 w warszawskim salonie Empik Junior.

W 1996 roku Wisława Szymborska otrzymała Nagrodę Nobla. Michał Rusinek, magister filologii polskiej, miał być jej sekretarzem przez trzy miesiące – między przyznaniem, a wręczeniem nagrody. Został z nią dłużej – 15 lat. W jego najnowszej książce opowiada o Wisławie Szymborskiej, której do tej pory nie znaliśmy.

Była rozchichotana, czasami frywolna, lubiła językowe zabawy i „practical jokes”. Wolała rozmowy ze zwykłymi ludźmi niż kongresy poetów i dyskusje z intelektualistami. Była też depresyjna i melancholijna. Surowa w sądach o sobie i innych. Nie znosiła rozmów o błahostkach i marnowania czasu na spotkania z ludźmi, które nic jej nie dawały, oprócz, jak mówiła, pustych kalorii. Po Noblu powtarzała, że zrobi wszystko, żeby nie stać się osobistością, lecz pozostać osobą. Z takim taktem, subtelnością i wnikliwością mógł o Noblistce napisać tylko jeden autor – Michał Rusinek.

Michał Rusinek – pisarz i tłumacz, doktor habilitowany polonistyki. Pracuje na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie wykłada teorię literatury i retorykę. Prowadzi fundację Wisławy Szymborskiej.

Rusinek_Nic-zwyczajnego_3D

Posted by wk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *