Spotkanie z prof. Robertem Frostem pt. „Polska a Szkocja. >Polski< portret Karola Edwarda Stuarta".

W National Portrait Gallery w Londynie od 1922 roku znajduje się tajemniczy portret, przedstawiający młodego mężczyznę w polskim stroju. Widnieją na nim dwie inskrypcje podające, że jest to wizerunek księcia Karola Edwarda Stuarta – syna Jamesa Stuarta, tytularnego króla Wielkiej Brytanii i Irlandii oraz Klementyny Sobieskiej, wnuczki króla Jana III Sobieskiego. Karol Edward Stuart nazywany jest również „Młodym Pretendentem”, a do historii przeszedł jako „Bonnie Prince Charlie”, czyli „Piękny Książę Karolek” – bohater buntu Jakobitów z 1745 roku i symbol Szkotów w ich walce o niepodległość.

Czy dzieło rzeczywiście jest prawdziwym portretem Karola Edwarda Stuarta? Co może oznaczać fakt, że mężczyzna został sportretowany w polskim stroju?

Profesor Robert I. Frost opowie o nieprezentowanym publicznie od 1911 roku portrecie. Jego wykład będzie niezwykłym historycznym śledztwem i próbą odpowiedzi na pytanie, czy obraz jest rzeczywiście portretem Karola Edwarda Stuarta. Profesor Frost opowie także o nieznanych epizodach z historii stosunków polsko-szkockich i związkach szkockiej rodziny królewskiej z Sobieskimi.

Na spotkanie zapraszamy w środę 10 stycznia 2018 roku o godzinie 18:00 do Muzeum Historii Polski (Warszawa, ul. Mokotowska 33/35, V piętro) Wstęp wolny. Wykład prowadzony będzie w języku polskim.

Posted by wk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *