„Śpiąca królewna” online

Teatr Wielki – Opera Narodowa działa cały czas dla publiczności – przede wszystkim poprzez platformę http://vod.teatrwielki.pl, bezpłatnie i w otwartym dostępie. Od czasu zawieszenia spektakli twórcy związani z teatrem za pośrednictwem Facebooka https://www.facebook.com/operanarodowa/ i Instagrama zapraszają do swoich domów na próby, operowe czytanki, prywatne recitale, autorskie cykle edukacyjne czy przyspieszony kurs języka włoskiego.

Po znakomicie przyjętych streamingach Carmen, które zgromadziły ponad 40-tysięczną widownię, zapraszamy publiczność Teatru Wielkiego – Opery Narodowej na spektakl baletowy online pt. Śpiąca królewna. To jeden z najbardziej rozpoznawalnych klasycznych spektakli baletowych, obowiązkowa pozycja w repertuarze niemalże każdego liczącego się zespołu baletowego na świecie. To niezwykłe widowisko oczarowuje dziecięcą widownię, a dorosłym ukazuje wszelkie walory baletu klasycznego. Gramy na vod.teatrwielki.pl w Poniedziałek Wielkanocny, 13 kwietnia, i w dwie kolejne soboty: 18 i 25 kwietnia o godzinie. 18.00.

fot. Materiały organizatora

Śpiąca królewna to pokaz bogactwa towarzyszącego klasycznym produkcjom baletowym dbałym o każdy szczegół. Tak musiały wyglądać sławne w całej Europie widowiska baletowe w cesarskim Teatrze Maryjskim w Sankt Petersburgu. Nie inaczej jest w warszawskiej inscenizacji. Przepych scenografii, wspaniali soliści i wielki zespół baletowy, bogactwo form tanecznych i przepiękna muzyka Piotra Czajkowskiego.

Wszystko to wyczarował na naszej scenie wielki rosyjski choreograf Jurij Grigorowicz, wzorując się na klasycznej petersburskiej wersji Mariusa Petipy. Oprawę plastyczną widowiska stworzyła dwójka światowej sławy włoskich scenografów – Ezio Frigerio zaprojektował wspaniałe pałacowe dekoracje, a Franca Squarciapino dopełniła je pięknymi stylowymi kostiumami. W tej zjawiskowej scenerii rozgrywa się u nas popularna opowieść o księżniczce Aurorze, uśpionej zaklęciem złej wróżki Carabosse i przebudzonej po stu latach pocałunkiem szlachetnego księcia Désiré.

Obsada:
Księżniczka Aurora – Chinara Alizade
Książe Désiré – Dawid Trzensimiech
Zła Wróżka Carabosse – Kristóf Szabó
Dobra Wróżka Bzu – Palina Rusetskaya
Błekitny Ptak – Patryk Walczak
Księżniczka Florina – Yuka Ebihara
Catalabutte – Carlos Martín Pérez
Kawalerowie – Maksim Woitiul, Vladimir Yaroshenko, Gregor Giselbrecht, Marco Esposito
Królowa – Marta Fiedler
Król – Łukasz Tużnik

Spektakl zarejestrowany w maju 2019 roku.

Miłośników baletu oraz tych, którzy zawsze chcieli poznać jego podstawy, zapraszamy na wirtualne lekcje baletu. Pod okiem pedagoga Stéphane’a Dalle’a oraz tancerzy Polskiego Baletu Narodowego, Anny Czeszejko i Patryka Walczaka, można poznać podstawowe ćwiczenia oraz pozycje tańca klasycznego.

Posted by wk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *