“SPAMALOT” – premiera Śródmiejskiego Teatru Muzycznego

SPAMALOT
CZYLI MONTY PYTHON I ŚWIĘTY GRAAL

zwariowana komedia muzyczna w II aktach

Najnowsza produkcja Śródmiejskiego Teatru Muzycznego, której premiera odbędzie się 20 czerwca 2018 roku na scenie Teatru PALLADIUM. Kolejne spektakle w październiku br. Najbardziej zwariowana komedia Brodway’u nagrodzona statuetką Tony Award 2010 dla najlepszego musicalu w sezonie 2009/2010. Scenariusz na podstawie oryginalnego filmu brytyjskiej grupy komediowej Monty Pythona. W spektaklu wystąpi 30-osobowa obsada wyłoniona na drodze wieloetapowego castingu. Jedna z największych pod względem rozmachu produkcja teatru, w której zobaczymy m.in. rekonstrukcję średniowiecznego zamku, ponad 150 kostiumów, usłyszymy znakomite przeboje w tym najbardziej znany utwór grupy Pythona “Always Look On The Bright”.

 

 

 

Już dziewięć lat, dziewięć sezonów. Jak co roku w przededniu wakacji prezentujemy najnowszą premierę naszego zespołu zamykając tym samym kilkumiesięczny etap pracy nad jej przygotowaniem. W tym roku we współpracy z londyńskim oddziałem nowojorskiej agencji Theatrical Rights Worldwide postawiliśmy na deski sceniczne musical “Spamalot czyli Monty Python i Święty Graal”.  Jeden z największych hitów Broadway’u, jeden z najzabawniejszych musicalowych spektakli jakie kiedykolwiek ujrzały teatralne światło dzienne. Produkcja nagrodzona statuetką Tony Award 2005 dla najlepszego musicalu. Komedia twórców słynnej brytyjskiej grupy Monty Pythona oparta na oryginalnym scenariuszu filmu “Monty Python i Święty Graal”. Polska prapremiera spektaklu miała miejsce w październiku 2010 roku na scenie Teatru Muzycznego im. D. Baduszkowej w Gdyni i po jego zdjęciu żaden inny teatr nie podjął się ponownego wystawienia. Dlaczego! Przygody Króla Artura i jego rycerzy, którym Bóg zleca Świętą Misję odnalezienia legendarnego Świętego Graala to jedne z najbardziej absurdalnych przygód zapisanych w scenariuszu światowego teatru muzycznego. To galeria postaci na pograniczu średniowiecznego rynsztoku i krainy świata fantasy. To znakomita muzyka będąca przekrojem gatunków muzycznych i musicalowych przebojów będąca równocześnie ich  śmiałym pastiszem. I co najważniejsze dla tego tytułu jak i dla twórczości grupy Monty Pythona: humor często tak bardzo oderwany od rzeczywistości pozwalający zostawić troski dnia codziennego przed drzwiami widowni. Czyż nie o to nam właśnie chodzi idąc do teatru? Żeby choć na trzy godziny zatrzymać się i przeżyć emocje, których nie mamy okazji doświadczać na co dzień. Idealnie smak spektaklu oddał Bartosz Wierzbięta, autor przekładu scenariusza, jeden z najzdolniejszych polskich twórców przekładów scenariuszy filmowych znany m.in. z brawurowego opracowania wszystkich części “Shreka” czy “Madagaskaru”.

Siłą produkcji Śródmiejskiego Teatru Muzycznego jest energia 29-osobowego zespołu wyłonionego na drodze październikowego castingu. Ich pasja, młodość, energia i zaangażowanie przekładają się każdorazowy wykon spektaklu przed teatralną widownią. Ogromną przygodą produkcji jest liczna interakcja z widownią, często zaskakująca. Farsowy charakter spektaklu pozwala młodym adeptom sztuki musicalowej poznać jeden z trudniejszych gatunków teatru. Nie bez powodu istnieje w teatralnym świecie powiedzenie, że “dobrze zrealizowana farsa to ta zagrana na poważnie”. Tylko jak wytrzymać bez śmiechu?! My próbujemy go w sobie tłumić a Państwu szczerze takie rozwiązanie odradzamy! Wrażeń w trakcie spektaklu dostarczy również jego warstwa wizualna. Scenografia i kostiumy to jedno z największych wyzwań w naszej historii. Na potrzeby produkcji zbudowaliśmy średniowieczny zamek z mobilnymi jego częściami, które pozwolą nam w jednej chwili przenieść nas do średniowiecznej komnaty. Zbudowaliśmy m.in. “trojańskiego królika” czy wóz do przewozu “prawie martwych” trupów. “Spamalot” to ponad 150 kostiumów, od lnianych tunik i ubrań plebsu przez kostiumy postaci fantastycznych czy ociekające złotem i cekinami rewiowe kreacje aż po największe wyzwanie, rycerskie zbroje członków Okrągłego Stołu. Wreszcie “Spamalot” to roztańczone sceny zbiorowe, duety, kwintety, zabawne dialogi, choreografie od rewiowych po układy stepu… to muzyczne widowisko na miarę teatru muzycznego!

Na najnowsza premierę czekamy z utęsknieniem. Wprawdzie nadmiar pracy i natłok obowiązków cały czas zabiera nam siły to mimo wszystko nie możemy doczekać się wejścia na deski sceny, połączenie stworzonego świata z przestrzenią teatru i światłem i wreszcie nie możemy doczekać się konfrontacji z widzem. Liczmy na to, że tak jak dla nas będzie to dla Państwa znakomita zabawa i przygoda ze światem wykreowanym przez twórców Monty Pythona a zinterpretowanym przez nas i podanym Państwu na tacy. Smakujcie, kosztujcie, bawcie się i nie zapominajcie się śmiać. Zapomnijcie o problemach, zostawcie je przed teatrem i w myśl spamalotowej piosenki pamiętajcie, że “życie lepszy ma smak gdy zmartwień brak”!

 

Do zobaczenia przy Okrągłym Stole!

Antoniusz Dietzius

inscenizacja i reżyseria

Posted by wk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *