Śmierć pięknych saren

Spektakl „Śmierć pięknych saren” w reżyserii Jana Szurmieja po wielomiesięcznej przerwie wrócił w styczniu na scenę Teatru Żydowskiego. W lutym (17-19 II) i marcu (17-18 III) zobaczymy pokazy przedstawienia już w nowej lokalizacji Żydowskiego, na scenie kameralnej przy ulicy Senatorskiej 35. Spektakl powstał na podstawie zbioru opowiadań wydanego w 1971 r., autorstwa uznanego i popularnego również w Polsce, czechosłowackiego pisarza Oty Pavla. Opowiadania te autor pisał w ramach terapii po stwierdzeniu u niego zaburzeń psychicznych.

O spektaklu

Adaptacja sceniczna Pawła Szumca jest wyborem opowieści i barwnych wspomnień z dzieciństwa i młodości Oty Pavla. Niewinne lata pełne magii i cudowności brutalnie przerwane przez okrucieństwa II wojny światowej i następujące później czasy pogardy w komunistycznej Czechosłowacji, składają się na historię czesko-żydowskiej rodziny, opowiedzianą w typowy dla Czechów sposób: śmiechem przez łzy.

„Śmierć pięknych saren” to ciepła, komediowa opowieść o losach pechowego komiwojażera, sprzedającego odkurzacze i lodówki szwedzkiej firmy „Elektrolux”, zapalonego wędkarza,  zakochanego w żonie szefa, artysty w swoim fachu, romantyka, pod koniec nabiera tragicznego wymiaru. Wtedy dopiero zdajemy sobie sprawę, że nasi bohaterowie przeżyli piekło wojny, obozów koncentracyjnych, głodu i strachu. Wybrane przez reżysera przepiękne ballady Jaromira Nohavicy w wykonaniu Moniki Chrząstowskiej, puentują poszczególne sekwencje tej romantycznej przypowieści o kondycji serca i duszy człowieka.

Strona www spektaklu (informacje, bilety, recenzje, zdjęcia): http://www.teatr-zydowski.art.pl/spektakl/smierc-pieknych-saren

Terminy: 17-19 lutego, 17-18 marca 2017 r. (spektakle wystawiane są w dni powszednie o 19.00, w niedziele o 18.00)

Miejsce: Scena kameralna Teatru Żydowskiego im. Estery Rachel i Idy Kamińskich, Warszawa, ul. Senatorska 35

Posted by wk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *