Radio i Opera – nietypowy projekt

RADI/O/PERA to projekt realizowany wspólnie przez Warszawską Operę Kameralną oraz Dwójkę Polskiego Radia. Jest to cykl koncertów odbywających się w studiu radiowym, które następnie są transmitowane na antenie Polskiego Radia.

S. Lutosławskiego

W ramach tego wydarzenia zaplanowane zostały jeszcze 2 koncerty.

Pierwszy z nich odbył się 18 lutego. Soliści Warszawskiej Opery Kameralnej wraz z Zespołem Instrumentów Dawnych Warszawskiej Opery Kameralnej wykonali oratorium Antonio Caldara pt. „Magdalena u Stóp Chrystusa” (Maddalena ai piedi di Cristo).

Był to pokaz kunsztu wokalnego Solistów oraz zespołu. Trzeba bowiem oddać, że Caldara tworzył skomplikowane i wymagające opery.  Prawdziwa uczta dla koneserów muzyki klasycznej. Wszystko, co warto dodać, przy bardzo przystępnej cenie biletu, jak na wydarzenie najwyższej klasy.

Maria z Magdali to jedna z bardziej zagadkowych postaci Nowego Testamentu. Za sprawą najsławniejszego osiemnastowiecznego tekstu  pasyjnego – „La passione di Gesù Cristo” Pietra Metastasia – stała się bohaterką wielu barokowych oratoriów. Jest jedną z głównych postaci prezentowanego na najbliższym koncercie oratorium „Maddalena ai piedi di Cristo”. Dzieło charakteryzuje się typowym dla wczesnego stylu Caldary dramatyzmem. Jest jednym z najbardziej znanych utworów kompozytora.

W niniejszym cyklu koncertów zostaną wykonane jeszcze dwa koncerty:

/ 20 marca 2016, godz. 19.00 / G.F. Haendel – ARIODANTE – wykonanie koncertowe

/ 22 kwietnia 2016, godz. 19.30 / J.J. Fux – ORFEO ED EURIDICE wykonanie koncertowe

Osoby, które nie mogą pojawić się podczas nagrań, zachęcamy serdecznie do słuchania Dwójki Polskiego Radia.

 

Posted by wk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *