Przedwojenna Ochota. Najpiękniejsze fotografie [książka]

Książka Joanny Rolińskiej pt. „Przedwojenna Ochota. Najpiękniejsze fotografie” to nowa pozycja, która ukazała się nakładem Wydawnictwa RM. Jest to bogato ilustrowana zdjęciami historia jednej dzielnicy Warszawy – Ochoty.

Przedwojenna Ochota

Joanna Rolińska jest dziennikarką, absolwentką Wydziału Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej w Warszawie.

Książka ta to nostalgiczna podróż ulicami Ochoty. Stare fotografie wprowadzają czytelnika w klimat tego miejsca. Jest to pozycja z pewnością dla osób, które dzielnicę znają, lub chcą poznać. Miejsca, które występują w publikacji ciągle istnieją. Oczywiście, w większości w zmienionym kształcie. Nie zmienia to jednak faktu, że czytelnik może porównać to co niegdyś, z tym co teraz.

„Przedwojenna Ochota (…)”, to publikacja niezwykle ambitna. Podziwiać bowiem trzeba pracę archiwistyczną przy gromadzeniu i opisywaniu zdjęć. Z pewnością nie proste było wyłonienie z nich prawdziwej historii.

To co piękne, to fakt, że każdy z nas może mieć subiektywne odczucie danego miejsca, jednak najważniejsze jest, że wzbudziło ono w nas emocje. Przeglądając książkę pani Rolińskiej możemy w pewien sposób metaforyczny przenieść się w czasie i przeżyć swoje emocje na nowo. Stanąć na Polu Mokotowskim podczas pokazu modeli lotniczych w 1929 r. i pomyśleć optymistycznie o otaczającym świecie.

Świecie, który kilka lat później został zburzony, a przecież miał niezwykłe perspektywy.

Walorem „Przedwojennej Ochoty (…)” pozostaje z pewnością aspekt archiwistyczny, kulturowy czy wręcz dokumentalny. Tylko idąc w przyszłość można się rozwijać pamiętając o swojej przeszłości. Ta publikacja pozwala pamiętać o przeszłości Ochoty. Mieszkańcom najmłodszym – kształtującym swój ogląd na to miejsce, pokoleniu dojrzałemu, czy też osobom najstarszym – naszym seniorom, którzy wiele jeszcze pamiętają z tego innego wcielenia dzielnicy.

Książka ta to publikacja obowiązkowa dla decydentów miasta i dzielnicy – aby pamiętali oni o ciężarze gatunkowym podejmowanych decyzji oraz o ich znaczeniu kulturowym; publikacja wskazana dla osób związanych z Ochotą oraz dla mieszkańców; oraz publikacja polecana dla wszystkich ciekawych losów tej dzielnicy.

Pięknie wydana książka zaprasza czytelnika w świat podróży po starej Ochocie.

Posted by wk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *