Przedpremiera „Les Misérables” Śródmiejskiego Teatru Muzycznego

Zapraszamy na przedpremierę legendarnego musicalu “Les Misérables” produkcji Śródmiejskiego Teatru Muzycznego! Już 25 czerwca na deskach Teatru Studio w Warszawie odbędzie się pierwszy pokaz dziesiątego już tytułu wystawianego przez ŚTM.

Śródmiejski Teatr Muzyczny obchodzi w tym roku 10-lecie swojej działalności i z tej okazji przygotowuje się do wystawienia musicalu „Les Miserables” na scenie Teatru Studio. ŚTM działa charytatywnie, a spektakle, które udało się przez 10 lat zrealizować z zagranicznymi agencjami, są na najwyższym poziomie.

Młodzież, która związana jest ze Śródmiejskim Teatrem Muzycznym, stała się dzięki swojej wielkiej pracy, jedną z najbardziej rozpoznawalnych scen młodzieżowych w Polsce. To przede wszystkim zasługa bardzo młodego reżysera, aktora i opiekuna zespołu – Antoniusza Dietziusa – absolwenta wydziału aktorsko-wokalnego Akademii Muzycznej w Gdańsku, laureata nagrody Nieprzeciętni, a obecnie członka Kapituły tej nagrody, stypendysty Burmistrza i jurora w wielu konkursach, ostatnio w Polsacie w programie „All Together Now”. Antoniusz to postać niezwykła. Potrafi młodych ludzi zdopingować, zmotywować, pokazać drogę, nauczyć śpiewu, warsztatu aktorskiego i zachowań scenicznych, a nawet nadać sens ich życiu. Niezmiernie pracowity człowiek – tytan pracy. Sam potrafił spędzać noce na przygotowaniu scenografii. Młodzi ludzie sami przygotowują rekwizyty, elementy scenograficzne (np. samodzielnie składali samolot do musicalu MISS SAIGON w Teatrze Studio), przygotowują większą część kostiumów. To tytaniczna praca, którą wykonuje ta młodzież od lat. Wiele z tych osób uczy się, studiuje, a także pracuje. Antoniusz Dietzius swoją klasą, talentem i charyzmą potrafi ich zjednoczyć i powstają spektakle, które inni oceniają na równi z profesjonalnymi produkcjami. Castingi do musicali ŚTM mają charakter otwarty, dzięki czemu każdy utalentowany człowiek ma szansę spróbować swoich sił.

fot. Materiały organizatora

Wielu znawców teatru i krytyków teatralnych ocenia wysoko umiejętności młodych twórców, dla których często jest to debiut sceniczny. Po uczestnictwie w Śródmiejskim Teatrze Muzycznym – próbują swoich sił na innych scenach i osiągają sukcesy. Dostają się do Akademii Muzycznych czy Szkół Teatralnych (Kasia Kanabus czy Maciej Dybowski, który występował u Beaty Kawki w Teatrze w Lesznie. Do współpracy w tym Teatrze Beata Kawka zaprosiła także Antoniusza Dietziusa, gdzie wyreżyserował z sukcesem 2 spektakle). Młodzi podbili już warszawskie sceny teatralne – występowali w Teatrze Studio, Teatrze Współczesnym czy Teatrze Palladium.

Młodym udaje się przekonać do siebie i uzyskać licencję od bardzo dobrych zagranicznych wytwórni, co potwierdza ich poziom artystyczny. Na przykład „Miss Saigon”, która pokazana została na deskach Teatru Studio w pierwszej w Polsce wersji “school edition” , przygotowana była we współpracy ze światowej sławy agencją MTI Shows. „Skrzypek na Dachu” realizowany był pod patronatem Naczelnego Rabina Polski Michaela Schuedricha. Każda z produkcji ma swoich medialnych sprzymierzeńców, Partnerów i Przyjaciół, którzy widząc talent młodego zespołu i jego całkowite oddanie w przygotowanie sztuki, wspierają nas co roku. Dzięki temu zespół może się rozwijać i szkolić swoje umiejętności.

W sercu Londynu przy Shaftesbury Avenue 51 mieści się siedziba Queens Theater. To miejsce, przed którym na chodniku wmurowana jest złota płyta z informacją, że w tym budynku można zobaczyć najdłużej grany musical na świecie. Wystawiany od 1980 roku zdobył popularność milionów widzów na całym świecie. Po ponad dwudziestu latach od prapremiery doczekał się nowej broaydwayowskiej wersji scenicznej przygotowanej na potrzeby nie tylko nowojorskiej sceny, ale również amerykańskiej oraz brytyjskiej trasy spektaklu (tzw. tour). Jeszcze większą popularność wśród kolejnych pokoleń odbiorców przyniosła ekranizacja musicalu w reżyserii Toma Hoopera w 2012 roku.

W czerwcu 2019 roku minie 30 lat od polskiej prapremiery musicalu “Les Miserables” w reżyserii Jerzego Gruzy w Teatrze Muzycznym im. Danuty Baduszkowej w Gdyni. Inscenizacja Gruzy w formie repliki oryginalnej produkcji londyńskiej, podbiła serca polskiej publiczności – tytuł ściągnięto z afisza po ponad dziesięciu latach od premiery. W spektaklu wykorzystano przekład Andrzeja Jareckiego oraz Gustawa Gottesmana. Warto dodać, że istniało również tłumaczenie Wojciecha Młynarskiego, którego nie wykorzystano w polskich wersjach musicalu.

25 września 2010 roku “Les Miserables” powróciło na polską scenę w autorskiej inscenizacji Teatru Muzycznego ROMA w Warszawie, w reżyserii Wojciecha Kępczyńskiego i w nowym przekładzie Daniela Wyszogrodzkiego. Spektakl wystawiono 355 razy w wyjątkowej scenografii, w której nowatorsko wykorzystano ruchome platformy sterowane laserowo, odchodząc od użycia sceny obrotowej, na której bazuje oryginalna wersja. Obecnie spektakl wystawiany jest od ponad roku na scenie Teatru Muzycznego w Łodzi, jednak niebawem delikatnie ustąpi miejsca innej wielkiej produkcji autorów “Les Miserables”, “Miss Saigon” (polska prapremiera – 2000 rok, polska prapremiera wersji school-edition Śródmiejskiego Teatru Muzycznego – 2015 rok).

Pierwsza polska młodzieżowa wersja musicalu produkcji Śródmiejskiego Teatru Muzycznego już w czerwcu dołączy do grona rodzimych inscenizacji, stwarzając równocześnie szanse ogromnego rozwoju artystycznego młodym wykonawcom. Tytuł dziesiątej produkcji teatru znakomicie wpisuje się w jubileuszowy sezon zespołu, a jej premiera będzie jego wyjątkowym zwieńczeniem. Tak oto “Les Miserables” bezustannie od 30 lat gości na polskiej scenie musicalowej dając, szansę obcowania z prawdziwą legendą światowego teatru muzycznego bez konieczności opuszczania kraju.

SPEKTAKLE
25 czerwca 2019 r. godzina 19:00 pokaz przedpremierowy
26 czerwca 2019 r. godzina 19:00 premiera
27 czerwca 2019 r. godzina 19:00 specjalny spektakl jubileuszowy
30 sierpnia 2019 r. godzina 19:00
31 sierpnia 2019 r. godzina 19:00
1 września 2019 r. godzina 19:00

Posted by wk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *