Premiera spektaklu Król-Duch

22 marca w Teatrze Polskim w Warszawie odbędzie się premiera spektaklu „Król-Duch. Nocny seans metempsychiczny z poematem Juliusza Słowackiego i z wykorzystaniem ostatniego niedokończonego dramatu Książe Michał Twerski” w reż. Łukasza Kosa. Dzieło zostanie wystawione w zakamarkach Teatru Polskiego. Premiera spektaklu odbędzie się w ramach Festiwalu Nowe Epifanie.

Jedni je odrzucają, inni pozostają zarażeni jego tajemniczym „wirusem”. Piłsudski recytował go z pamięci,  a będąc u władzy, urządził Słowackiemu królewski pogrzeb na Wawelu. Karol Wojtyła jako młodzieniec w Teatrze Rapsodycznym w czasach okupacji wcielał się w Króla-Ducha.

Dzieło demoniczne czy święte? Utwór wariata czy profety? A może wyzwanie rzucone czytelnikowi przez poetę, domagające się otwartego umysłu, najodważniejszy projekt literacki, który miał literaturę przekroczyć?

Łukasz Kos uważa, że dziś, prawie 170 lat po powstaniu tekstu, warto dać widzom możliwość zanurzenia się po raz pierwszy w całym materiale tego niezwykłego poematu, warto poświęcić jedną nieprzespaną noc, by podjąć wyzwanie rzucone przez Słowackiego, i dać mu własną odpowiedź.

Występują: Michał Bieliński, Ewa Makomaska, Krystian Modzelewski, Joanna Niemirska, Natalia Sikora, Piotr Trojan, Agata Turkot, Paweł Smagała.

Spektakl powstaje we współpracy Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana  w Warszawie, Centrum Myśli Jana Pawła II, Wydziału Artes Liberales UW i Instytutu Badań Literackich PAN.

W spektaklu używane są światła stroboskopowe i ultrafioletowe.
Spektakl grany jest równolegle w  wielu przestrzeniach Teatru.
Czas trwania spektaklu zaplanowano na ok. 6-8 godzin.

 

Posted by wk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *